Ռոբերտ Քոչարյանը դեռևս չի ապաքինվել. Դատական նիստը հետաձգվեց՝ Քոչարյանի բացակայության հիմքով 04/12/2022 13:35 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դեռևս ամբողջությամբ չի ապաքինվել և շարունակում է բուժում ստանալ։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, հետաձգվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նախկին փոխվարչապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը՝ Քոչարյանի բացակայության հիմքով։
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստին Ռոբերտ Քոչարյանը չէր ներկայացել՝ առողջական խնդիրներով պայմանավորված։ Պաշտպանը հայտնել էր, որ առնվազն 10 օր Քոչարյանը պետք է բուժում ստանար։ Հետագայում հայտնի դարձավ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը Ծաղկաձորում վնասվածք է ստացել, ինչի հետևանքով Քոչարյանը չի մասնակցել նաև ապրիլի 5-ին ընդդիմության հանրահավաքին։
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը դատարանին ներկայացրեց համապատասխան փաստաթուղթ, որի համաձայն՝ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է դեռևս 3-5 օր շարունակի բուժումը։ Դատավորը տեղեկացրեց նաև, որ դատարանն ստացել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի միջնորդությունը երկրից ժամանակավորապես բացակայելու վերաբերյալ, որը կքննարկվի հաջորդ նիստին։
Հաշվի առնելով, որ ամբաստանյալի բացակայության պայմաններում դատական նիստը շարունակվել չի կարող, դատական նիստը հետաձգվեց մինչև ապրիլի 19-ը։

Роберт Кочарян еще полностью не оправился: суд отложил слушания из-за неявки экс-президента Армении 04/12/2022 13:50 | Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян еще полностью не оправился, он продолжает лечение. Как передает корреспондент “ФактИнфо”, суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян отложил слушания по делу Роберта Кочаряна и экс-премьера РА, депутата НС от фракции “Армения” Армена Геворкяна из-за отсутствия второго президента.
Отметим, что Роберт Кочарян не присутствовал и на предыдущем судебном заседании из-за проблем со здоровьем. Его адвокат уведомил суд о том, что Кочарян должен пройти лечение, которое продлится по меньшей мере 10 дней. Позже стало известно, Роберт Кочарян получил травму в Цахкадзоре и по этой причине не участвовал в прошедшем 5 апреля митинге оппозиции.
Адвокат Ованнес Худоян представил суду соответствующую справку, согласно которой Роберту Кочаряну предстоит продолжить лечение, которое займет еще 3 или 5 дней. Судья также сообщила, что суд получил ходатайство Армена Геворкяна по поводу выезда из страны, которое будет рассмотрено на следующем заседании. С учетом того, что слушания в условиях отсутствия подсудимого не могут продолжаться, судебное заседание отложено до 19 апреля.