Զոհված զինծառայողների եղբայրները և որդիները կազատվեն պարտադիր զինծառայությունից.ԱԺ-ն ընդունեց Հայկ Սարգսյանի նախագիծը 04/12/2022 16:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած նախագիծը, որի համաձայն պարտադիր զինծառայությունից կազատվեն մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների եղբայրները և որդիները: Նախագիծը ներկայացնելիս Հայկ Սարգսյանը նշեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում որոշ փոփոխություններ են արվել նախագծում, համաձայն որոնց զոհված զինծառայողների եղբայրները կամ որդիները ցանկության դեպքում կարող են դիմում գրել ու մեկնել ծառայության:
Նախագծին կողմ է քվեարկել 68 պատգամավոր։ Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշում են կայացրել չմասնակցել ԱԺ քառօրյա նիստերին և կմեկնի ՀՀ սահմանամերձ գյուղեր ու Արցախ։

Братья и сыновья погибших военнослужащих будут освобождены от службы в армии: парламент Армении принял закон 04/12/2022   17:51  |  Лента новостей
Парламент Армении сегодня принял во втором и окончательном чтении законопроект, согласно которому сыновья и братья военнослужащих, погибших во время боевых действий, будут освобождены от обязательной военной службы. Законопроект инициировал депутат от правящей фракции "Гражданский договор" Айк Саркисян.
Айк Саркисян отметил, что в законопроект были внесены некоторые изменения, согласно которым братья или сыновья погибших военнослужащих при желании могут написать заявление и отправиться на службу.
Законопроект поддержали 68 депутатов. Оппозиционные фракции “Армения” и “Честь имею” приняли решение не участвовать в текущей “четырехдневке” и отправиться в приграничные села Армении и в Арцах.