Արցախ գնալն ինչպե՞ս կարող է վերածվել ՀՀ իշխանական դիրքերից հանդես եկողների համար վայնասունի առարկա, սա խելագարության կանխավարկածից է. Վարդևանյան 04/12/2022 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի թիվ մեկ օրակարգը , ՀՀ-ի առջև ծառացած մարտահրավերները գտնվում են Արցախում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ընդդիմադիր խմբակցություններն ԱԺ-ում տեղադրել են Արցախի դրոշները և հայտարարել, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը չի մասնակցելու ԱԺ այս քառօրյային և մեկնում է Արցախ։ Իշխանական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն էլ ամբիոնից հեռացրել է դրոշը, իսկ Վաղարշակ Հակոբյանը հայտարարել, թե Արցախի դրոշը ԱԺ ամբիոնին դնելով Արցախը չեն պաշտպանում։
«Մեզ ասում են, որ ինքնին Արցախ գնալը ներկայացնում է սադրանք։ Կներեք, ես ճիշտ եմ հասկանում, որ այդ ընկալումը կամ մեկնաբանումը պայմանավորված է Ադրբեջանի վարքագծով կամ թուրք-ադրբեջանական տանդեմով։ Իսկ հնարավո՞ր է, որ որոշ ժամանակ անց ազգանվան «յան»-ը բարձրաձայնելը ևս սադրանք դիտարկվի, հնարավո՞ր է Լեոնիդ Ազգալդյանի, Բեկորի, Սպարապետի անունը տալը ևս հետագայում սադրանք դիտարկվի և այսպես կարող եմ շարունակել։ Սա նորմալ չէ, սա արդեն աբսուրդի է հասնում, չի կարելի այսպիսի հոգեվիճակի մեջ մտնել»,- նշեց Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով ՔՊ-ականների արձագանքին։
Վարդևանյանն ընդգծեց, որ ՀՀ-ն եղել է, կա ու միշտ մնալու է Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ արցախահայության կողքին միշտ կանգնած, այլ տարբերակ լինել չի կարող։
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ Արցախ գնալն ինքնին վերածվի ՀՀ նորագույն պատմության մեջ իշխանական դիրքերից հանդես եկողների համար վայնասունի առարկա, մի հատ էլ՝ որակվի որպես սադրանք։ Սա խելագարության կանխավարկածից է։ Սա աբսուրդների աբսուրդն է։ Նման հոգեվիճակը տեղ չունի հայկական իրականության մեջ։ Երբ ասում ենք՝ ՀՀ-ն չպետք է լինի կզած, հենց նաև այս իրավիճակների համար ենք ասում»,- ընդգծեց Վարդևանյանը՝ հավելելով, որ Արցախ պետք է գնալ հնարավորինս շատ, որովհետև Արցախն ունի մեր կարիքը։

“Это из ряда презумпции безумия, верх абсурда”: Вардеванян о реакции представителей правящей силы на поездку оппозиционеров в Арцах 04/12/2022   15:19  |  Комментарий
Первоочередная повестка дня, стоящие перед Арменией вызовы находятся в Арцахе. Об этом в прямом эфире со своей страницы в Facebook заявил депутат  парламента РА от фракции НС "Армения" Арам Вардеванян.
Представители парламентской оппозиции установили в НС флаг Арцаха и заявили, что не примут участия в четырехдневке и что они отправляются в Арцах. Депутат от правящей фракции Ваагн Алексанян убрал флаг с трибуны парламента.  А по словам его соратника по фракции Вагаршака Акопяна, Арцах не защищают установкой  флага на трибуне НС.
“Нам говорят, что поездка в Арцах сама по себе представляет собой провокацию. Я правильно понимаю, что подобное восприятие и такая трактовка обусловлены поведением Азербайджана или турецко-азербайджанского тандема. А может так случиться в будущем, что спустя какое-то время произнесение фамилий с окончанием “ян” тоже будет расцениваться как провокация? Может так статься, что в будущем за провокацию примут заявления, в которых упоминаются имена Леонида Азгалдяна, Бекора, Спарапета? Это ненормально, это уже доходят до абсурда”, - сказал Вардеванян, комментируя реакцию представителей ГД.
Вардеванян подчеркнул, что Армения была, есть и будет гарантом безопасности Арцаха, всегда поддерживать его, иного варианта быть не может.
“Как так получается, что сама поездка в Арцах может превратиться в предмет истерики для тех, кто выступает с провластных позиций, да еще квалифицироваться как провокация. Это из ряда презумпции безумия. Это верх абсурда. Подобным настроениям нет места в армянской действительности”, - сказал Вардеванян. Он добавил, что в Арцах надо ездить как можно чаще, потому что Арцах нуждается в нас.