Ստեփանակերտ քաղաքի հարակից տարածքներից հայտնաբերել ու վնասազերծել են հրթիռակասետային 2 ռումբ, 31 պայթուցիչ, գնդիկաբեկորային 3 ավիառումբ. ԱԻՊԾ 04/11/2022   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
2022 թվականի ապրիլի 4-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ՆԳՆ ԱԻ պետական ծառայության 911 ահազանգման կենտրոնում գրանցվել է 1015 զանգ:
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում գրանցվել է հրդեհի 6 դեպք, որից 2-ը օժանդակ շինությունում, 2-ը աղբանոցում, 1 դեպք գրանցվել է չոր խոտածածկ տարածքում: Հրշեջ-փրկարարները արձագանքել են ստացված բոլոր ահազանգերին և բնակչությանը ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն: Արձանագրված բոլոր դեպքերում հրդեհը ժամանակին մեկուսացվել է ՝ տուժածներ չկան:
Արձանագրված բոլոր հրդեհների դեպքերի առթիվ ստուգում է իրականացնում պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունը:
Տարբեր տեսակի ու տրամաչափի ռազմամթերքի հայտնաբերման և դրանց ոչնչացման ուղղությամբ սակրավորական խմբերը, գործընկեր կառույցների հետ մեկտեղ, շաբաթվա ընթացքում ԱՀ Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններից, ինչպես նաև Ստեփանակերտ քաղաքի հարակից տարածքներից հայտնաբերել ու վնասազերծել են հրթիռակասետային 2 ռումբ, 31 պայթուցիչ, գնդիկաբեկորային 3 ավիառումբ, 26 արկ, 23 ձեռքի և 37 նռնականետի նռնակ:
Նշված ժամանակահատվածում գրանցվել է տեխնածին բնույթի 20, սոցիալ-կենցաղային բնույթի՝ 28 կանչ: Փրկարարները կատարել են դռան 11 և վերելակի 2 բացում, առողջական խնդիր ունեցող մեկ քաղաքացու տեղափոխում: Բնակչությանը ջուր մատակարարելու նպատակով կատարվել է 4 ելք: Շաբաթվա ընթացքում փրկարարներն արձագանքնել են այլ բնույթի ևս 10 կանչերի:
Շաբաթվա ընթացքում ԱԻ պետական ծառայության 911 ահազանգման կենտրոնում 2 հաղորդում է ստացվել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վերաբեյալ, 2 դեպքում էլ փրկարարները ժամանակին արձագանքել են և ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն:
15:18 21/02/2022  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Անցած շաբաթ հայտնաբերվել և վնասազերծվել է հրթիռակասետային 14 ռումբ, 11 արկ, նռնականետի 24 և ձեռքի 2 նռնակ. ԱԻՊԾ
13:10 10/01/2022  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Աճյունների որոնումները շարունակվել են տոնական օրերին. Արցախի ԱԻՊԾ օպերատիվ խումբը շաբաթվա ընթացքում կատարել է 1 ելք
13:09 13/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտունու շրջանում իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է ևս մեկ աճյուն. ԱԻՊԾ

В Арцахе саперы обезвредили кассетные бомбы 04/11/2022 14:14 | Лента новостей
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям(ГСЧС) МВД Республики Арцах подводит итоги прошедшей недели. Как сообщается на странице ведомства в Facebook, с 4 по 10 апреля 2022 года в центр кризисного управления 911 ГСЧС МВД зарегистрировано 1015 звонков.
За последнюю неделю зарегистрировано 6 случаев пожара, из них 2 во вспомогательном здании, 2 на свалке, 1 случай на территории покрытой сухой травой. Пожарные-спасатели отреагировали на все поступившие сигналы тревоги и оказали необходимую помощь населению. Во всех зарегистрированных случаях пожар был вовремя потушен, никто не пострадал.
Государственная инспекция пожарной и технической безопасности проводит проверки по всем зарегистрированным случаям пожаров.
В целях обнаружения и уничтожения боеприпасов различных типов и калибров саперными группами совместно с партнерскими организациями из Мартакертского и Аскеранского районов Республики Арцах обнаружены и обезврежены 2 кассетные бомбы, 31 взрывное устройство, 3 осколочные авиабомбы, 26 снарядов, 23 ручные гранаты и 37 снарядов гранатомета.
За указанный период зарегистрировано 20 вызовов техногенного характера и 28 вызовов социально-бытового характера. Спасатели вскрывали 11 дверей и 2 лифта, перевозили одного гражданина с проблемами со здоровьем. Сделано 4 выхода для подачи воды населению. За неделю спасатели отреагировали еще на 10 вызовов другого характера.
В течение недели в центр кризисного управления 911 ГСЧС поступило 2 сообщения о дорожно-транспортных происшествиях, в 2 случаях спасатели вовремя отреагировали и оказали необходимую помощь.