Արցախի քաղաքական օրակարգում ՌԴ կազմի մեջ մտնելու հարց չի քննարկվում. Վահրամ Բալայան 04/07/2022   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմից հետո անվտանգության համակարգը խաթարվել է, և եթե ՀՀ-ն նախկինում հանդես էր գալիս որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, այսօր, ցավոք, այդպես չէ։ Ստեղծված վիճակում ահագին տարածքներ կորցրած, փոքրաթիվ ազգաբնակչությամբ վիրավոր Արցախը գոյաբանական պայքարի մեջ է։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել Արցախի Աժ «ՀՅԴ» խմբակցության քարտուղար Վահրամ Բալայանը՝ , անդրադառնալով Արցախի՝ Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու հանրաքվեի մասին խոսակցություններին ու հավելել, որ քաղաքական ուժերի օրակարգում նման հարց չի քննարկվում։
«Դաշնակցությունն օրինապաշտ կուսակցություն է և այն, ինչ ամրագրված է Սահմանադրությամբ, այն, ինչ ժողովուրդը հանրաքվեով է արտահայտել՝ ցույց տալով անկախ պետություն ունենալու իր կամքը, դրան էլ կողմ ենք։ Առայսօր մեր դիրքորոշումը չի փոխվել»,-նշեց Վահրամ Բալայանը։
Ստեղծված իրավիճակում հասարակության տարբեր շերտերի մոտ՝ Ռուսաստանին միանալու հանրաքվեի շուրջ խոսակցությունները Բալայանը գոյաբանական առումով լրիվ աբսուրդային չի համարում՝ հատկապես, եթե հաշվի է առնվում ՀՀ իշխանությունների՝ Արցախից ձեռքերը լվանալու ակնհայտ փաստը։
Այդուհանդերձ, Բալայանը խորին համոզմունք ունի, որ համախմբելու, համայն հայության ջանքերը մեկտեղելու դեպքում կկարողանանք Արցախի անվտանգության խնդիրն ինքներս լուծել, և չի հասնի այն կրիտիկական պահը, որ մեր 30 տարվա պայքարը զրոյացվի։
«Ուժերի մեկտեղում պետք է արվի, որպեսզի ինչպես 90-ականերին՝ թեկուզ սակավ ռեսուրսներով, բայց կարողացանք մեր խնդիրները մեր ուժերով լուծել, այս անգամ էլ հաջողենք։ Մեր ազգային խնդիրներն այն ժամանակ կարողացանք լուծել հենց մեր միակամությամբ։ Ինչ էլ անենք, պետք է միասին որոշենք ու անենք։ Եթե ամեն մեկն իր անձնական դիրքորոշումն առաջ տանի, լավ հանգրվանի չենք հասնի»,-շեշտեց Բալայանը։
Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ մեր համախմբումը ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում նաև մեր դաշնակիցներին է շահեկան։ Բևեռացված աշխարհում ունենալ ուժեղ դաշնակից, ըստ նրա, երկուստեք ձեռնտու է, ամենակարևորը՝ մեզ կհարգեն՝ որպես ազգ ու պետություն։
Նա համոզված է՝ համազգային շահն առաջ տանելու և անվտանգային խնդիրները լուծելու հարցում մտահոգ և շահագրգիռ պետք է լինի յուրաքանչյուր հայ։ Դատելով ապրիլի 5-ի հանրահավաքին ներկա եղած մարդկանց թվից՝ Բալայանը ցավով նկատում է, որ հասարակության մեծ մասի մոտ ազգային շահի գերակայության գիտակցումը դեռ չկա։
22:07 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նպատակն է միանալ Մայր Հայաստանին. Մետաքսե Հակոբյանը չի բացառում՝ ՌԴ կազմի մեջ մտնելու խոսակցությունները Հայաստանի իշխանություններից է դուրս գալիս
10:14 06/04/2022  |  ՄամուլՍտորագրահավաք կսկսեն ՌԴ կազմի մեջ մտնելու համար. ռուսական կողմից արդեն «դաբրոն» ստացել են. «Հրապարակ»
23:24 05/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍթափվե՛ք, մի՛ սրեք վրեժի դանակը. Թեհլերյան է սպասվում. Անահիտ Մամուլյանը դիմել է հայ մայրերին (տեսանյութ)
15:33 05/04/2022  |  ՎերլուծություններԱրցախյան ազատամարտի հաղթած ղեկավարներին և գեներալներին թիրախավորող ազգային ուժեր չեն կարող լինել
11:36 05/04/2022  |  ԱնցուդարձՈւզում եմ գրկե՛մ Քեզ՝ Իմ Արցախ. Գայա Արզումանյանը նոր տեսահոլովակ է հրապարակել
09:53 05/04/2022  |  ՄամուլԱրցախում վիճակը բարդանում է. «Հրապարակ»
09:51 05/04/2022  |  Մամուլ«Հա­կա­նի­կո­լա­կան կոն­սո­լի­դա­ցի­ան Ար­ցա­խի փրկու­թյան ու ՀՀ-ում պե­տու­թյուն ունե­նա­լու կոն­սո­լի­դա­ցիա է». «Փաստ»
23:23 04/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ազատամարտիկները կոչ են անում միանալ վաղվա կայանալիք հանրահավաքին
21:08 04/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու հաջորդ թիրախը Խաչենի կամուրջն է. Դիրքերը շատ մոտ են գտնվում ու քայլելով կարող են հասնել Ստեփանակերտ. Խաչիկյան (տեսանյութ)

На повестке дня такого вопроса нет: депутат НС Арцаха прокомментировал разговоры о референдуме по вступлению в состав РФ 04/07/2022   15:23  |  Лента новостей
Система безопасности после войны была расшатана, и если Республика Армения раньше выступала гарантом безопасности Арцаха, то сегодня, к сожалению, это не так. В создавшейся ситуации потерявший свои территории раненый Арцах с малочисленным населением ведет борьбу за существование. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил секретарь парламентской фракции "АРФ Дашнакцутюн" в Арцахе Ваграм Балаян, комментируя разговоры о возможном проведении референдума о вступлении в состав России. Он добавил, что такой вопрос не обсуждается, его нет на повестке дня политических сил.
По его словам, "Дашнакцутюн" - законопослушная партия. "Мы поддерживаем то, что закреплено в Конституции, то, что народ высказал на референдуме, продемонстрировав свою волю к тому, чтобы иметь независимое государство. По сей день наша позиция не претерпела изменений", - отметил Ваграм Балаян.
Муссируемые среди разных слоев общественности разговоры вокруг референдума о присоединении к России Балаян в сложившейся ситуации не считает абсолютно абсурдными в плане борьбы за существование, особенно с учетом очевидного факта, что власти РА "умыли руки" от Арцаха.
Тем не менее Балаян глубоко убежден, что в случае консолидации усилий всего армянства нам самим удастся решить вопрос безопасности Арцаха, и ситуация не дойдет до той критической точки, которая обнулит нашу 30-летнюю борьбу.
"Надо консолидировать усилия, чтобы как в 90-ые, хоть и с ограниченными ресурсами, но и на сей раз добиться успешного решения проблем собственными силами. Нам тогда удалось решить наши национальные проблемы именно благодаря сплоченности. Что бы мы ни делали, мы должны вместе решать и действовать. Если каждый будет продвигать свою позицию, то ни к чему хорошему это нас не приведет", - подчеркнул Балаян.
По мнению депутата, наша консолидация в текущей геополитической ситуации выгодна также нашим союзникам. Наличие сильного союзника в поляризованном мире, по его словам, обоюдовыгодно; самое важное – нас будут уважать как нацию и государство.
Он убежден, что каждый армянин должен быть заинтересован в продвижении общенациональных интересов и решении вопросов безопасности, эти вопросы должны его заботить. Судя по количеству людей, присутствовавших на прошедшем 5 апреля митинге, Балаян с сожалением отмечает, что у большинства пока нет осознания приоритета национального интереса.