Հայաստանը բացառիկ երկիր է կանանց մեկամսյակի գոյության իմաստով. Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ 04/07/2022   10:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ.
«Սիրելի՛ կանայք՝ մայրեր, քույրեր, դուստրեր,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Մայրության և գեղեցկության տոնի առիթով, որը կանանց մեկամսյակի գագաթնակետն է:
Հայաստանը, թերեւս, բացառիկ երկիր է կանանց մեկամսյակի գոյության իմաստով:
Այսպես ստացվել է հանգամանքների բերումով, բայց սրա մեջ արդիական մեծ օրակարգ կա, որովհետեւ մեր երկրի բնակչության մեծամասնությունը կանայք են:
Այո, այս մեկամսյակին մենք ընդգծում ենք գեղեցկությունը, ընդգծում ենք սերը, ընդգծում ենք հարգանքը: Բայց հատկապես այս տարի ուզում եմ ընդգծել ուժը, ուզում եմ ընդգծել պոտենցիալը, ուզում եմ ընդգծել վճռական դերը, ուզում եմ ընդգծել որ մեր երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ է կանանց լիարժեք ներգրավվածություն հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում՝ տնտեսությունից սկսած, շարունակած հանրային կառավարման, իրավապահ, անվտանգային ոլորտներով, որովհետեւ եթե այս ոլորտներում կանանց պոտենցիալը չներգրավենք, նշանակում է երկրի զարգացման առանց այն էլ սահմանափակ հնարավորությունները կիսատ ենք օգտագործում:
Ու եթե սրան գումարենք նաեւ ժողովրդագրական խնդիրների լուծման առումով կանանց բացառիկ դերակատարումը, առավել պարզ կդառնա թե ինչու եմ ասում, որ մեր իրավիճակի հաղթահարման գործում կանանց դերը վճռական է:
Այդ վճռական դերը կյանքի կոչելու հնարավորություն տալն է մեր կառավարության քաղաքականությունը եւ հույս ունենք ստանալ ձեր գործնական աջակցությունը:
Այսօրվա առիթով խոնարհումի ամենաջերմ խոսքեր եմ հղում հանուն Հայրենիքի պաշտպանության նահատակված մեր եղբայրների մայրերին, կանանց, քույրերին ու դուստրերին եւ ընդգծելով, որ նրանք այսօրվա իմ ասելիքի լիարժեք հասցեատեր են եւ մեր նահատակների անկատար նպատակների իրագործումը պետք է ապրելու, արարելու խթան լինի նաեւ նրանց եւ մեր բոլորի համար:
Սիրելի՛ կանայք՝ մայրեր, քույրեր, դուստրեր. Մայրության եւ գեղեցկության այս օրը թող լավատեսության ու գարնան մի նոր էջ բացի մեր երկրի համար:

Никол Пашинян поздравил соотечественниц с Днем материнства и красоты 04/07/2022 10:44 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Праздника материнства и красоты. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства РА. В послании говорится:
"Дорогие женщины - матери, дочери, сестры,
От всего сердца поздравляю вас с Праздником материнства и красоты, который является вершиной “женского месячника”.
Армения, пожалуй, исключительная страна в плане наличия “женского месячника”.
Это произошло в силу обстоятельств, но в этом есть большая актуальная повестка, потому что большинство населения нашей страны составляют женщины.
Да, в течение месяца мы подчеркиваем красоту, подчеркиваем любовь, подчеркиваем уважение. Однако особенно в этом году я хочу подчеркнуть силу, хочу подчеркнуть потенциал, хочу подчеркнуть решающую роль, хочу подчеркнуть, что для решения стоящих перед нашей страной проблем женщины должны быть полностью вовлечены во все сферы общественной жизни - от экономики до государственного управления, правоохранительной сферы и безопасности, потому что, если мы не задействуем потенциал женщин в этих сферах, значит, мы используем наполовину и без того ограниченные возможности для развития страны.
А если к этому добавить исключительную роль женщин в решении демографических проблем, то станет более понятно, почему я говорю о решающей роли женщин в преодолении нашего положения.
Политика нашего правительства – возможность воплотить в жизнь эту важнейшую роль, и мы надеемся получить вашу практическую поддержку в этом деле.
В этот день выражаю самые теплые слова почтения матерям, женам, сестрам и дочерям наших братьев, которые отдали свои жизни за защиту Родины, и подчеркиваю, что они являются полноценными адресатами вышесказанного, и осуществление неосущетвленных целей наших мучеников должно стать стимулом жизни и созидания для них и для всех нас.
Дорогие женщины, матери, сестры, дочери, пусть этот День материнства и красоты откроет для нашей страны новую страницу оптимизма и весны".