Ոչ ոք՝ առաջին հերթին Նիկոլ Փաշինյանը, մանդատ չունի Արցախի ժողովրդի անունից որևէ փաստաթուղթ ստորագրելու 04/06/2022 14:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրավատերն Արցախի ժողովուրդն է և ոչ ոք՝ առաջին հերթին Նիկոլ Փաշինյանը, մանդատ չունի Արցախի ժողովրդի անունից որևէ փաստաթուղթ ստորագրելու կամ անելու որևէ հայտարարություն, որն այս կամ այն կերպ, ուղղակի կամ անուղղակի ձևով կկանխորոշի Արցախի մաս լինելն Ադրբեջանին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մենուա Սողոմոնյանը։
Նշենք, որ Կառավարության շենքի դիմաց 5165 շարժման նախաձեռնությամբ ակցիա է իրականացվում՝ Արցախի անկախության ճանաչման պահանջով։
Սողոմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ակցիայի նպատակը մարդաշատություն ապահովելը չէ, ցանկանում են այս կարևորագույն հարցի շուրջ ժողովրդի արթնացում ապահովել, արթնացնել ժողովրդին, ոտքի հանել, համախմբել այս օրակարգով կամ այս օրակարգի հետ թեկուզ անուղղակի կապ ունեցող այլ օրակարգով հանդես եկող հասարակական գործիչներին, քաղաքական գործիչներին։ Վերջինս նշեց, որ խնդիր կա մտավորականությանը ոտքի հանելու։

Никто, в первую очередь Никол Пашинян, не имеет мандата на подписание от имени народа Арцаха какого-либо документа 04/06/2022   14:43  |  Лента новостей
Обладателем права народа Арцаха на самоопределение является сам народ Арцаха, и никто, в первую очередь Никол Пашинян, не имеет мандата на подписание от имени народа Арцаха какого-либо документа или выступать с каким-либо заявлением, которое  так или иначе, прямо или косвенно предопределит судьбу Арцаха в составе Азербайджана. Об этом заявил в беседе с журналистами Менуэа Согомонян.
Отметим, что по инициативе движения 5165 перед зданием правительства РА проходят акция с требованием признания независимости Арцаха.
Согомонян в беседе с журналистами отметил, что цель акции  заключается не в стремлении обеспечить ее многочисленность. Участники акции хотят добиться пробуждения народа вокруг этого важного вопроса,  поднять его и сплотить общественных и политических деятелей и представителей интеллигенции.