Բրյուսելյան հանդիպումով մտահոգված՝ Երևանում հանդիպել եմ պաշտոնյաների հետ.Արցախի ԱԺ նախագահ 04/06/2022 14:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես, մտահոգված Բրյուսելի այսօրվա հանդիպումով, մի քանի օր առաջ հանդիպումներ եմ ունեցել Երևանում պաշտոնատար անձանց հետ: Արցախի ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
«5 կետերն ինձ հետ չեն քննարկել, որովհետև ես էլ ունեմ իմ 5 կետերը: Աշխարհում շատ երկրներ կան, որոնք սահմանային վեճեր ունեն, բայց մեր թշնամին սա է, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն աշխատի: Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո էլ ավելի դժվարացավ, որ Մինսկի խումբը Արցախի խնդրով զբաղվի»,-հայտարարեց Արցախի ԱԺ նախագահը:
Նա նաև հիշեցրեց, որ աշխարհի բոլոր պետություններին տարբեր ժամանակներում նամակներ են գրվել խորհրդարանի կողմից, որպեսզի ճանաչեն Արցախի Հանրապետությունը:
«Ի՞նչ պետք է անենք մենք այս իրավիճակում, առաջին հերթին խպահպանել քաղաքական դուխը, ոգին, որը կա»,-հայտարարեց Արթուր Թովմասյանը:

Спикер парламента Арцаха обеспокоен встречей в Брюсселе: он провел переговоры в Ереване 04/06/2022   14:59  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян, будучи обеспокоенным запланированной сегодня в Брюсселе встречей Пашинян – Алиев, в Ереване провел встречи с должностными лицами.
“Пять пунктов со мной не обсуждали, потому что у меня тоже есть свои 5 пунктов. Мы должны сделать все, чтобы Минская группа ОБСЕ заработала. С начала российско-украинского конфликта Минской группе стало еще труднее заниматься Арцахским вопросом”, - сказал спикер парламента.
Он напомнил, что в разное время  всем государства  от имени были разосланы письма с тем, чтобы они признали Республику Арцах.
“Что мы должны делать в такой ситуации? В первую очередь, сохранять дух, поддерживать политическую волю”, - заявил Артур Товмасян.