Հովիկ Աբրահամյանի որդու առանձնատան վաճառքը մնացել է իրավապահների կոկորդում. Քննիչը վարույթից հեռացվել է, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն՝ անհիմն և ապօրինի է համարում այդ որոշումը 04/06/2022   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն անհիմն և ապօրինի է համարում Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ գործով քննիչին վարույթից հեռացնելու մասին դատախազի որոշումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ Հովիկ Աբրահամյանի որդուն պատկանող առանձնատան վաճառքը բուռն քննարկումների տեղիք է տվել։ Դատախազությունն անհամաձայնություն է հայտնել այդ կապակցությամբ, ինչին հաջորդել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե-դատախազություն հերթական փոխհրաձգությունը։ Խնդիրն այն է, որ առանձնատունը գտնվել է արգելանքի տակ, որը դատարանի որոշմամբ վերացվել է ու անմիջապես վաճառքի հանվել։
Պարզվում է դատախազությունը համաձայն չի եղել և պատրաստվում էր բողոք ներկայացնել։ Երեկ արդեն հայտնի դարձավ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանձնարարել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտին ստուգել Հովիկ Աբրահամյանի որդու՝ Արգամ Աբրահամյանի առանձնատան կալանքը հանելու և անմիջապես այն վաճառելու հանգամանքները: Միաժամանակ, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող վերոնշյալ քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ քննիչը հեռացվել է վարույթից՝ օրենքի խախտում թույլ տալու հիմքով։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեցին, որ քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի` Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչին վարույթից հեռացնելու մասին որոշումը համարում են անհիմն և ապօրինի։
«Ավելին` ևս մեկ անգամ հարկ ենք համարում փաստել, որ քննիչը գործել է բացառապես օրենքի շրջանակներում: Նշված հիմքով քննիչի կողմից հիշյալ որոշման դեմ առարկություններ են ներկայացվել վերադաս դատախազին` ակնկալելով, որ վերջինս կվերացնի ստորադաս դատախազի ոչ իրավաչափ որոշումը, այլ ոչ թե կնախընտրի հարցի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրայնացված կարծիքին դեմ չգնալու գործելաոճը»,- նշեցին կոմիտեից:
09:59 01/04/2022  |  Մամուլ«Գազի Հովոն» եւ նրա վաղեմի ախոյան Արգամիչը. «Հրապարակ»
12:35 15/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՔննիչը պարտավոր էր անհապաղ վերացնել Արգամ Աբրահամյանի իրավունքի՝ արդեն իսկ երկարատև խախտումը. փաստաբան
10:46 15/03/2022  |  ՄամուլՆախկին պաշտոնյայից՝ այսօրվա «սրտի օլիգարխին». իրավապահների վեճն ու առանձնատան վաճառքը. «Ժողովուրդ»
13:09 13/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք նույնպես տարակուսած ենք. Դավթյանը՝ Հովիկ Աբրահամյանի տան վաճառքի մասին
15:27 18/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀովիկ Աբրահամյանին կարո՞ղ էին գործարք առաջարկել. հարց՝ Արագածոտնի նախկին մարզպետին (տեսանյութ)
09:48 25/03/2021  |  ՄամուլՈրոշ ուժեր արդեն կողմնորոշվել են շտաբների պետերի հարցում. Քոչարյանի թիմը բանակցում է Հովիկ Աբրահամյանի հետ. «Հրապարակ»

История с продажей особняка сына экс-премьера Армении Овика Абрамяна набирает обороты 04/06/2022 16:47 | Лента новостей
Антикоррупционный комитет Армении считает безосновательным и незаконным решение прокурора об отстранении следователя от производства дела касательно бывшего премьера РА Овика Абрамяна. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Антикоррупционном комитете.
Напомним, продажа особняка, принадлежащего сыну Овика Абрамяна, вызвало бурные дискуссии. Прокуратура в этой связи высказала несогласие. За этим последовало очередная перепалка между Антикоррупционным комитетом и Прокуратурой. Дело в том, что особняк находился под арестом, который был снят по решению суда, и дом был сразу же выставлен на продажу.
Выясняется, что Прокуратура с этим не согласна и собирается подать жалобу. Вчера уже стало известно, что генеральный прокурор Армении Артур Давтян поручил следственному департаменту Службы национальной безопасности(СНБ) проверить обстоятельства снятия ареста с особняка Аргама Абрамяна и последующей его продажи. В то же время по решению прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, следователь был отстранен от производства на основании допущения нарушения закона.
Как отметили в беседе с “ФактИнфо” в Антикоррупционном комитете, в ведомстве считают решение прокурора об отстранении следователя АК от производства безосновательным и незаконным.
“Более того, еще раз считаем необходимым констатировать, что следователь действовал исключительно в рамках закона. По указанному основанию следователем против упомянутого решения представлены возражения вышестоящему прокурору в надежде на то, что последний отменит неправомерное решение нижестоящего прокурора, а не отдаст предпочтение обыкновению не идти против обнародованного мнения Генпрокуратуры относительно данного вопроса”, - отметили в Комитете.