Զինված միջադեպ՝ Ադրբեջան-Իրան սահմանին. Ադրբեջանցիների կողմից Իրանի քաղաքացի է սպանվել 04/05/2022 14:00 | Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանի ու Իրանի սահմանին զինված միջադեպ է արձանագրվել, որի ժամանակ ադրբեջանցիները Իրանի քաղաքացու են սպանել։
Ադրբեջանի պետական սահմանային ծառայությունը ներկայացրել է դեպքերի զարգացման իր վարկածը՝ նշելով, թե 6 իրանցի փորձել են հատել Ադրբեջանի պետական սահմանը՝ պնդելով, թե նրանք զինված են եղել։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Ջաբրայիլի շրջանի Շիհալիագալի գյուղ մոտ։
Ադրբեջանցիները պնդում են, թե սահմանը խախտողները չեն ենթարկվել «Կանգնիր» հրամանին, եւ սահմանապահ ջոկատը կրակ է բացել և վնասազերծել նրանցից մեկին։
Սպանվածը Իրանի քաղաքացի Բեհնամ Բալային է՝ ծնված 1996 թ.։ նրա մոտ հայտնաբերվել է «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ, ինչպես նաև 32 կգ 270 գրամ թմրամիջոց։Ձերբակալվել է փոխհրաձգության ժամանակ փախուստի դիմածներից ևս մեկը՝ Իրանի քաղաքացի Մուհամմեդ Զարեհի Թագին։ Այն հայտնաբերվել է սահմանամերձ գոտում: Մյուս սահմանախախտների որոնողական աշխատանքները շարունակվում են։

Азербайджанские пограничники убили гражданина Ирана 04/05/2022   14:32  |  Международные новости
Вооруженный инцидент произошел между азербайджанскими пограничниками и гражданами Ирана. Инцидент произошел в районе Джракана (Джабраил).
Госпогранслужба Азербайджана представила свою версию событий, утверждая, что шесть человек "пытались пересечь границу" и они были вооружены.
Азербайджанцы утверждают, что «нарушители границы не подчинились приказу "Стой!" и пограничный наряд открыл огонь и обезвредил одного из них. Остальным 5 удалось скрыться.
Убитым является гражданин Ирана Бехнам Балаи (1996 г.р.). По сообщению азербайджанских источников, при нем якобы были обнаружены автомат Калашникова, а также 32 кг 270 гр наркотиков. Задержан также один из тех, кому удалось скрыться, -  гражданин Ирана Мухаммед Зарехи Таги. Поиски остальных продолжаются.