«Զորքերը հայելային հետ քաշելու» Կառավարության առաջարկը կործանարար է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության համար.Արման Թաթոյան 04/01/2022   10:39  |  Մեկնաբանություն
«Զորքերը հայելային հետ քաշելու» Կառավարության առաջարկը կործանարար է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության համար: Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ.
«Օբյեկտիվ ապացույցը ադրբեջանական վերջին անօրինական արարքներն ու ներխուժումներն են Արցախում (Փառուխ, Խրամորթ, Քարագլուխ), որոնք «զորքերի հայելային հետքաշման» Կառավարության առաջ բերած գաղափարի արդյունք են:
Այս գաղափարը դատապարտելի կերպով բերվեց հանրային տիրույթ, գովազդվեց և դարձավ արբեջանանական շահերին ձեռնտու օրակարգի մաս:
Հետևողականորեն զրոյացվում են մեր գյուղերի մոտից ու համայնքների միջև ճանապարհներից ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելու հնարավորությունները` անվտանգությունը մարդուց ու նրա իրավունքներից կտրելով և ամեն ինչ մտցնելով ռազմաքաղաքական տանիքի տակ:
Վիճակն ավելի վատացրին ու շարունակում են վատացնել ՀՀ բարձրաստիճան ղեկավար պաշտոնյաներ, որոնք իրենց անպատասխանատու, քաղաքական շահերով պայմանավորված հայտարարություններով ադրբեջանական իշխանություններին տվեցին զորքերն ամրացնելու հիմքեր, սեփական քաղաքական շահերի համար անում եմ տարածքային իրավազորությունը Ադրբեջանին զիջող պաշտոնական հայտարարություններ՝ անտեսելով Հայաստանի ու Արցախի բնակչության անվտանգությունը, կյանքի և մյուս իրավունքները:
Այս կերպ նաև խոցելի դարձվեցին մեր Զինված ուժերի, Սահմանապահ զորքերի և մյուս ծառայողների կյանքն ու առողջությունը։
Այսքանից հետո արվում են հայտարարություններ, թե ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելը անիրատեսական խնդիր է ու դա գցում են միջազգային ասպարզեզ:
Զուգահեռ, ադրբեջանական զինված ուժերն անպատժելիության մթնոլորտում շարունակում են հանցավոր արարքները՝ մեր գյուղերի վրա կրակոցներից մինչև հողատարածքների ու տների անօրինական զավթումներ՝ դիտավորությամբ անհնարինության վերածելով մարդկանց կյանքը: Չի նվազել հայատյացության պետական հովանավորությունը:
Կառավարությունն ինքը խոսափում է հասարակությանը բացատրություններ տալուց. մինչև ու՞ր և որքա՞ն են հետ քաշվելու մեր զորքերը, ի՞նչ նկատի ունեն «զորքեր» ասելով, ու՞մ հույսին են մնալու սահմանային բնակավայրերը, ի՞նչ սկզբունքով է սահմանային բնակավայրերում դիտորդություն իրականացվելու կամ արդյոք իրականացվելու է և այլն: Արդյոք «հայելային հետքաշումը» վերաբերում է միայն ադրբեջանական ներխուժումներին Գեղարքունիքում, Սյունիքում, թե նաև մյուս բնակավայրերին: Եթե վերաբերում է միայն ներխուժումներին, ապա ի՞նչ լուծումներ են լինելու մյուս վայրերում մարդկանց անվտանգության, սեփականության ու այլ իրավունքների համար և այլն: Սա Կառավարության դատապարտելի պահվածք է:
Ընդ որում, անորոշություն է տիրում ոչ միայն Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում, այլ նաև միջազգային ասպարեզում:
Ուստի, «զորքերի հայելային հետքաշումը» միայն քաղաքական գաղափար է, զուրկ է մասնագիտական հիմքերից և առկա վիճակում իրական սպառնալիք է մեր Հայրենիքի, մեզնից յուրաքանչյուրի անվտանգության ու կենսական իրավունքների համար»,-գրել է նա:
13:11 30/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԿառավարությունն ու Ազգային ժողովի կառավարող խմբակցությունը ղեկավարվում են «միևնույնն է՝ որոշումն ընդունվելու է» սկզբունքով. Թաթոյան
17:50 25/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՊետք է միջազգային ուշադրության ներքո պահել այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում և թույլ չտալ մեկուսացում արտաքին աշխարհից. Թաթոյան
20:14 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍա էթնիկ ու կրոնական հիմքերով ցեղասպան քաղաքականություն է Արցախի 100,000-ից ավելի բնակչության նկատմամբ. Արման Թաթոյանը դիմել է միջազգային լրագրողներին
23:45 22/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական հանցավոր արարքների լեգիտիմացումն ու մարդկանց անվտանգության անտեսումն ուրիշ ի՞նչ ձև է լինում․ Թաթոյան
20:20 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է միասին բացահայտենք նրանց կարողությունները և նրանց դարձնենք մեզնից մեկը․ Թաթոյան
20:56 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին կա Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զինված ոչ թե 3, այլ 4 ներխուժում․ Թաթոյան
09:57 16/03/2022  |  ՄամուլԱզգայնական Թաթոյանին փոխարինեց փոխարինել է եվրոպական արժեքներ պրոպագանդող Գրիգորյանը. «Հրապարակ»

Татоян назвал предложение правительства о "зеркальном отводе войск" губительным для безопасности Армении и Арцаха 04/01/2022   12:49  |  Комментарий
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян назвал предложение правительства о "зеркальном отводе войск" губительным для безопасности Армении и Арцаха.
"Объективное тому доказательство – последние незаконные деяния и вторжения Азербайджана в Арцахе (Парух, Храморт, Караглух), являющиеся результатом выдвинутой правительством идеи "зеркального отвода войск". Эта идея предосудительным образом была вынесена в публичную плоскость, разрекламирована и стала частью повестки дня в угоду азербайджанским интересам", - написал экс-омбудсмен Армении  на своей странице в Facebook.
Последовательно обнуляются возможности отвода азербайджанских вооруженных сил от наших сел и проселочных дорог, отрывая безопасность от человека и его прав и сводя все к военно-политической сфере, указал Татоян.
“Ситуацию ухудшили и продолжают усугублять занимающие руководящие посты высокопоставленные чиновники, которые своими безответственными заявлениями, продиктованными политическими интересами, дали азербайджанским властям основания для укрепления войск. Ради своих политических интересов они делают официальные заявления, уступающие Азербайджану территориальные правомочия, игнорируя права населения Армении и Арцаха на безопасность, жизнь и другие права”, - отметил экс-омбудсмен РА.
По его словам, аналогичным образом они сделали уязвимыми жизнь и здоровье служащих ВС РА, Погранвойск и других служащих.
"После всего этого они выступают с заявлениями о том, что отвод азербайджанских вооруженных сил – нереальная задача, и вбрасывают этот тезис на международную арену. Параллельно в атмосфере безнаказанности азербайджанские вооруженные силы продолжают свои преступные деяния:  от обстрелов наших сел до незаконного захвата земельных участков и домов, умышленно делая жизнь людей невыносимой. И это все делается на фоне не ослабевающего накала государственного армянофобии, спонсируемого государством", - написал Татоян.
По его словам, правительство Армении же избегает давать разъяснения общественности относительно того, куда и на какое расстояние будут отведены наши войска, что они подразумевают под "войсками", на кого будут уповать приграничные населенные пункты, по какому принципу будет осуществляться мониторинг в приграничных населенных пунктах и будет ли он осуществляться вообще, касается ли предложение о "зеркальном отводе войск" только вторжений азербайджанских ВС в Гегаркунике, Сюнике, или также других населенных пунктов?
"Если это касается только вторжений, то какие решения предлагаются для обеспечения безопасности, имущества и других прав людей в других районах?", - написал Татоян.
"Такое поведение правительства предосудительно. Причем неопределенность царит не только в Армении, Арцахе и среди представителей Диаспоры, но и на международной арене. Посему, "зеркальный отвод войск" – это лишь политическая идея, лишенная профессиональной основы и в текущей ситуации является реальной угрозой для нашей Родины, безопасности и жизненно важных прав каждого из нас", - отметил Арман Татоян.