Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ 04/01/2022   21:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 1-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը
«Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից համակարգված, ուղղորդված և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը, որը նպատակ է հետապնդում հայրենազրկելու Արցախի ժողովրդին, ինչպես նաև բռնազավթված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և վանդալիզմի դրսևորումները, հայ ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց նկատմամբ անօրինական դատավարությունները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների այլ խախտումները։
Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է Արցախում առկա հումանիտար իրավիճակին և Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյաց քաղաքականության հետևանքով Արցախի ժողովրդի իրավունքների լայնածավալ խախտումներին՝ մատնանշելով վերջին օրերին գազամատակարարման դիտավորյալ խափանման և Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի պատճառով առաջացած խնդիրները։
Պաշտպանն ափսոսանք է հայտնել մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների արձանագրվող խախտումների նկատմամբ ԵԱՀԿ-ի հստակ և հասցեական արձագանքի բացակայության առթիվ՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրությունը պետք է հանդես գա ոչ միայն որպես միջնորդ, այլև որպես Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության երաշխավոր։
Գեղամ Ստեփանյանը նշել է, որ վերջին զարգացումները վկայում են, որ Արցախում մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ պաշտպանության համար անհրաժեշտ է հակամարտության շուտափույթ և համապարփակ կարգավորում և Արցախի կարգավիճակի հարցի որոշում՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտության և ինքնորոշման իրավունքի վրա»։

Международное сообщество должно выступать не только как посредник, но и как гарант защиты прав народа Арцаха: Степанян встретился с главой ОБСЕ 04/01/2022   21:57  |  Лента новостей
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян 1-го апреля встретился в Ереване с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Польши Збигневом Рау. Об Степанян на своей странице в Facebook.
Защитник прав человека представил координированную, целенаправленную и последовательно политику Азербайджана этнической чистки, цель которой – лишение народа Арцаха отечества, а также проявления вандализма и уничтожение армянского культурного наследия на оккупированных территориях, незаконные суды над армянскими военнопленными и плененными гражданскими лицами и другие нарушения международного гуманитарного права и прав человека.
Гегам Степанян коснулся сложившейся гуманитарной ситуации в Арцахе и широкомасштабных нарушений прав народа Арцаха в связи с проводимой Азербайджаном антиармянской политикой, указав на проблемы, вызванные умышленным срывом поставок газа и военной агрессией Азербайджана.
Защитник прав человека выразил сожаление по поводу отсутствия четкой и адресной реакции ОБСЕ на документируемые нарушения прав человека и основополагающих принципов международного права, подчеркнув, что в сложившейся ситуации международное сообщество должно выступать не только как посредник, но и как гарант защиты прав народа Арцаха.
Гегам Степанян отметил, что последние события продемонстрировали, что эффективная защита основополагающих прав и свобод человека в Арцахе требует скорейшего всеобъемлющего урегулирования конфликта и решения вопроса статуса Арцаха на основе уважения волеизъявления его народа и право на самоопределения.