ԼՂ–ում նոր սադրանքներ են հնարավոր. Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ 03/31/2022 21:12 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր զրուցել են հեռախոսով։ Տեղեկությունը հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Փաշինյանը ՌԴ նախագահին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումից հետո ստեղծված իրավիճակը և ցավով արձանագրել, որ իրադրությունը ոչ միայն չի կարգավորվել, այլև որոշ տվյալների համաձայն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հնարավոր են ադրբեջանական ստորաբաժանումների նոր սադրանքներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Վարչապետը նաև ՌԴ նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի գյուղերի բնակիչներին ուղղված, բարձրախոսներով արվող հայտարարություններով ահաբեկելու, հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու Ադրբեջանի գործելակերպի մասին:
Փաշինյանը կրկին ընդգծել է, որ խաղաղապահների ներկայությամբ ադրբեջանական ստորաբաժանումների այս գործողությունները և ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի հարցեր են առաջացնում և ՌԴ նախագահին շնորհակալություն է հայտնել այդ իրավիճակի հետաքննություն անցկացնելու հարցին դրական վերաբերմունք ցուցաբերելու համար:
Վարչապետը ՌԴ նախագահին է ներկայացրել հայկական կողմի ակնկալիքը, որ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը միջոցներ կձեռնարկի ադրբեջանական ներխուժած ստորաբաժանումները ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտուց դուրս բերելու համար:
Երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են միջոցներ ձեռնարկել ստեղծված իրադրությունը շուտափույթ կարգավորելու համար: Նրանք երկուստեք կարևորել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի՝ ՌԴ նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հայտարարությունների լիարժեք իրականացումը»:

Пашинян проинформировал Путина о риске новых провокаций со стороны Азербайджана в зоне ответственности российских миротворцев в Арцахе 04/01/2022   00:22  |  Лента новостей
Ситуация не только не нормализовалась, но, по некоторым данным, возможны новые провокации со стороны азербайджанских подразделений в зоне ответственности миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе состоявшегося в 31 марта телефонного разговора с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
"Премьер-министр Пашинян проинформировал президента РФ о ситуации, сложившейся после вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, и с сожалением констатировал, что ситуация не только не нормализовалась, но, по некоторым данным, возможны новые провокации со стороны азербайджанских подразделений в зоне ответственности миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе", - говорится в сообщении.
Премьер-министр Пашинян представил подробности о действиях Азербайджана по запугиванию жителей сел Нагорного Карабаха посредством громкоговорителей и по оказанию психологического давления.
Никол Пашинян вновь подчеркнул, что эти действия в присутствии миротворцев и вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе вызывают вопросы, а также поблагодарил президента РФ за положительное отношение к вопросу расследования данной ситуации.
Премьер-министр представил президенту РФ ожидания армянской стороны в связи с тем, что российский миротворческий контингент примет меры по выведению азербайджанских подразделений из зоны ответственности российских миротворческих сил.
Главы двух государств договорились принять меры для скорейшей нормализации ситуации. Двусторонне была подчеркнута важность полноценной реализации договоренностей, зафиксированных в трехсторонних заявлениях премьер-министра Республики Армения, президента Российской Федерации и президента Азербайджанской Республики от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.