Վարչապետը հնարավորություն կունենա համայնքի ղեկավարի ԺՊ նշանակել. ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նախագիծը 04/01/2022   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հեղինակած նախագիծը, որով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել Տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքում:
Նախագծով առաջարկվում է ՝այն համայնքներում, որտեղ ինչ-որ պատճառով համայնքապետեր չեն ընտրվում, հնարավորություն տալ վարչապետին՝ ժամանակավոր պաշտոնակատարներ նշանակել:
Օրինագծին կողմ քվեարկեց 57, դեմ՝ 4 պատգամավոր:
Նախագծի հեղինակներն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը և Արփինե Դավոյանը:
ՔՊ-ականները հիմնավորում են, որ օրենսդրական նախաձեռնության հրատապությունը նրանում է, որ այն համայնքներում, որտեղ նման խնդիր է ստեղծվել, կարգավորվի ՏԻՄ կառավարությամը և վերականգնվի քաղաքացիների սպասարկման բնականոն գործընթացը:
21:09 30/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կքննարկի հանրային սննդի վայրերում ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումների հարցը
19:59 30/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը Ալեն Սիմոնյանին ԱԺ նախագահի պաշտոնից հետ կանչելու օրակարգով արտահերթ նիստ կհրավիրի. սպասում են ՍԴ որոշմանը
19:34 30/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի եւ Իրաքի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը հասել է 185 մլն դոլարի
10:15 29/03/2022  |  ՄամուլԸնդդիմությունը պատրաստ չէ համառ պայքար տանել. Նրանք հրաժարվել են թեկնածու առաջարկելուց. «Հրապարակ»
10:17 24/03/2022  |  Մամուլ«Իրենք իրենցով». «Փաստ»
10:52 23/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎայրի կենդանական տեսակների օգտագործումը կրկեսում կարգելվի. ԱԺ-ն ընդունեց օրենքի նախագիծը
10:00 23/03/2022  |  ՄամուլՄիջադեպ՝ ընդդիմադիրների շարքերում. ով է վարչապետի ստվերային թեկնածուն. «Իրավունք»
09:39 23/03/2022  |  ՄամուլԻշխանությունը չի բավարարել ընդդիմության ակնկալիքները. «Հրապարակ»
15:34 22/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանում մեկնարկել է Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հարցի փակ քննարկումը

Парламент в первом чтении принял поправки, наделяющие премьера Армении возможностью назначать и.о. глав общин 04/01/2022   14:27  |  Лента новостей
Парламент Армении на внеочередном заседании принял в первом чтении инициированный правящей фракцией “Гражданский договор” законопроект, которым предлагается внести  изменения в закон “О местном самоуправлении”.
Законопроектом предлагается наделить премьер-министра возможностью назначать временно исполняющих обязанности глав в тех общинах,  где по каким-то причинам не избираются руководители администраций. За законопроект проголосовали 57 депутатов, против высказались 4 парламентария.
Авторами законопроекта являются депутаты от ГД Ваагн Овакимян, Владимир Варданян и Арпине Давоян.
Депутаты от правящей фракции объяснили спешность законодательной инициативы сложившейся в некоторых общинах ситуацией, где возникла проблема с управлением.
Согласно законопроекту, если первое заседание Совета старейшин объединенной  по закону общины в течение 20 дней с момента вступления совета в свои полномочия не созывается или полномочия  Совета старейшин в установленном ч. 2 ст. 69 настоящего закона порядке прекращаются, то  премьер Армении назначает исполняющего обязанности главы общины, пока избранный руководитель не вступит в должность.