Փառուխում խաղաղապահների աչքի առաջ ադրբեջանցիները մուտք են գործել նրանց պատասխանատվության գոտի. Նիկոլ Փաշինյան 03/31/2022 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը, հասկանալով, որ ԼՂ հիմնախնդիրն առկա է և ավելի է արտահայտվելու միջազգային օրակարգում, փորձում է փակել ԼՂ հարցը և այս գործողությունը մեկնարկել է Ասկերանի Փառուխ գյուղից, որը շարունակվելու միտում ունի: Այս մասին Կառավարության նիստին հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ Փառուխի իրադարձությունները փաստում են, որ ԼՂ հայությունը պաշտպանվելու կարիք ունի, այլապես կդառնա ցեղասպանության զոհ:
«Փառուխի ճգնաժամը ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում։ Տարածաշրջանում լարվող իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն՝ Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ, և սա պետք է երաշխավորեր ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը։ Հայկական մի քանի դիրքեր ետ են քաշվել, ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։
Ցավով ենք արձանագրում սա, և այն, որ չնայած ՌԴ ՊՆ-ի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին՝ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների ներխուժումը ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի այսօրվա դրությամբ շարունակվում է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց, որ ակնկալում է՝ ՌԴ խաղաղապահները կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց դուրս բերելու և 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս-քվոն վերականգնելու համար.
«Ակնկալում ենք նաև, որ ներխուժման ընթացքում և դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը կամ հնարավոր անգործությունը կարժանանա պատշաճ քննության»,-ասաց նա:

Азербайджанцы на глазах у миротворцев в Парухе проникли в зону их ответственности - Пашинян 03/31/2022   12:08  |  Лента новостей
Азербайджан, понимая, что нагорно-карабахская проблема существует, и еще более остро стоит в международной повестке, пытается закрыть нагорно-карабахский вопрос. И эта операция началась с села Парух Аскеранского района, которая заключает в себе тенденцию к продолжению. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 31 марта.
По его словам, события в Парухе доказывают необходимость защиты армян Нагорного Карабаха, в противном случае, они станут жертвой геноцида.
“Кризис в Парухе возник в результате нарушения договоренностей. Для ослабления градуса напряженности накаляющейся в регионе ситуации была достигнута договоренность о зеркальном отводе войск с  ряда позиций на участке Парух-Храморт. Эту договоренность должен был гарантировать миротворческий контингент РФ. Несколько армянских позиций были отведены назад, российские миротворцы были размещены на указанном участке, однако на глазах у них азербайджанцы проникли в зону ответственности миротворцев. Я это констатирую с сожалением. Несмотря на четкие заявления Минобороны РФ, США, Франции, ООН, вторжение азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческого контингента РФ по состоянию на сегодняшний день продолжается”, - сказал Никол Пашинян.
Как отметил премьер Армении, он рассчитывает, что российские миротворцы предпримут конкретные шаги по выводу азербайджанских подразделений из зоны ответственности миротворцев и восстановлению статус-кво, зафиксированного в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года.
“Мы также ожидаем надлежащего расследования деятельности или бездействия миротворческого контингента в ходе вторжения и после него”, - сказал он.