ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը կալանավորվեց 03/31/2022 20:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Կոռուպցիոն գործով ձերբակալված Անդրանիկ Փիլոյանը կալանավորվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմեն Պողոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է ՀՀ ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ին հայտնեցին Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ մարտի 30-ին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը։ Դրանից երկու օր առաջ՝ մարտի 28-ին, ՀԿ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացրել ԱԻՆ-ում, ընդ որում՝ թիրախում եղել է նախարարի խորհրդականի աշխատասենյակը։ Այսօր Հակակոռուպցիոն պաշտոնապես հայտնեց, որ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ա. Փիլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով /3 դրվագ/՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու հատկանիշներով: Քննիչի որոշմամբ վերջինս 30.03.2022թ.-ին ձերբակալվել է: Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Глава МЧС Армении Андраник Пилоян взят под стражу 04/01/2022   00:10  |  Криминальная хроника
Задержанный по делу о коррупции глава МЧС Армении Андраник Пилоян взят под стражу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армена Погосяна удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Андраника Пилояна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Антикоррупционном комитете.
Напомним, глава МЧС Армении Андраник Пилоян был задержан 30 марта в рамках расследуемого в Антикоррупционном комитете уголовного дела. 8 марта в рамках упомянутого уголовного дела СНБ провела обыск в МЧС, причем "на прицеле" был кабинет советника министра. Накануне Антикоррупционный комитет сообщил, главе МЧС Армении Андранику Пилояну предъявлено обвинение.
Пилояну инкриминируют три эпизода п.3 ч. 3 ст. 311(получение взятки в крупных размерах) Уголовного кодекса РА(3 эпизода).