Ադրբեջանը ԼՂ-ի ուղղությամբ նոր հարձակում ձեռնարկելու մտադրություն ունի. նման զարգացումների բավական մեծ հավանականություն կա նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին.Նիկոլ Փաշինյան 03/31/2022   11:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
2022թ-ի մարտի 28-ի ՀՀ ԱԽ հայտարարության մեջ շեշտադրվում է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ և հարձակում ձեռնարկելու մտադրություն ունի, արձանագրել էինք, որ նման զարգացումների բավական մեծ հավանականություն կա նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին: Այս մասին Կառավարության նիստին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«Ինչպես 2020թ-ի 44-օրյա պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, ինչպես նաև դրանից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի և ԼՂ-ի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի, բովանդակության, ձևավորման քաղաքաքականություն: Նա դիվանագիտական և հանրային հարթակ է նետում թեզեր, առաջարկություններ, ապա Հայաստանին մեղադրում է դրանց չարձագանքելու կամ ապակառուցողական ձևով արձագանքելու, կամ մերժելու մեջ: Հայաստանին վերագրում է ինչ-որ խոստումներ, բանահյուսում ինչ-որ պայմանավորվածություններ, հետո այս խոսույթի համատեքստում Հայաստանին վերագրում է ապակառուցողականություն, մերժողականություն, խոստումները չկատարելու, պայմանավորվածությունները չկատարելու գործելակերպ, այս մեղադարքնի վրա կառուցում է ագրեսիվ հռետորաբանություն, որին հաջորդում են ագրեսիվ գործողություններ, որոնք արդարացվում են վերը նկարագրված խոսույթով և ձևակերպումներով»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի այս գործելակերպը շարունակվում է նաև հիմա, ըստ նրա՝ Ադրբեջանը սրանով փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձևավորել:

Азербайджан пытается сформировать легитимность широкомасштабного нападения на Нагорный Карабах и Армению - Пашинян 03/31/2022   11:46  |  Лента новостей
В заявлении Совбеза Армении от 28 марта 2022 года подчеркивается, что Азербайджан  готовит почву для новых провокаций и нападения на Нагорный Карабах, напомнил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 31 марта.
"Мы также зафиксировали, что довольна высока вероятность таких развитий и на армяно-азербайджанской границе", - сказал Пашинян.
Пашинян заявил, что Азербайджан пытается придумать доводы, обосновывающую нападение на Армению и Нагорный Карабах. Как указал премьер Армении, аналогичную политику Азербайджан вел и во время и после 44-дневной войны в Арцахе.
В частности, как отметил Пашинян, Азербайджан вбрасывает в общественное и дипломатическое поле тезисы, предложения, а затем обвиняет Армению в том, что она не реагирует на них либо отклоняет их. Азербайджан сначала приписывает Еревану какие-то обещания, сочиняет какие-то договоренности, после чего  приписывает Армении деструктивность и невыполнение договоренностей и обещаний, указал Никол Пашинян. "На этом обвинении он нагнетает агрессивную риторику, за которой следуют агрессивные действия, которые оправдывает вышеописанной риторикой и формулировками", - заявил Пашинян.
По словам Никола Пашиняна, этих методов Азербайджан продолжает придерживаться и сейчас. Как отметил премьер Армении, тем самым Азербайджан пытается сформировать легитимность широкомасштабного нападения на Нагорный Карабах и Армению.