ԱԻՆ որոշ աշխատակիցներ ձերբակալվել են, մի քանիսը՝ կալանավորվել. «Ժողովուրդ» 03/29/2022 13:48 | Քրեական խրոնիկոն
«ժողովուրդ»–ի տվյալներով` ԱԻՆ-ում պաշտոնների նշանակման գործընթացքում կոռուպցիոն գործարքների գնացած որոշ աշխատակիցներ ձերբակալվել են, մի քանիսն էլ կալանավորվել։
«ԱԻՆ–ի պաշտոնատար անձինք տարբեր անձանց պաշտոնների նշանակման գործընթացում կոռուպցիոն գործարքների են գնացել, և շղթան հասնում է մինչև ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը։ Այս պահին կան նախարարության ձերբակալված և կալանավորված աշխատակիցներ։ Գործով անցնող անձինք ցուցմունքներում տվել են նախարար Փիլոյանի անունը»,– նշում է օրաթերթը։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱԻՆ-ում խուզարկություն է կատարվել Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, ընդ որում` թիրախում եղել է նախարարի խորհրդականի աշխատասենյակը: Մեզ հաջողվեց պարզել, որ քրեական գործում շոշափվում է հենց նախարարի անունը: Պարզվում է, որ նա առանց մրցույթի սուրճի ապարատները տարել նախարարություն, շինանյութ ձեռք բերել, բայց դրանով իր անձնական կարիքները հոգացել: Բացի այդ` որոշակի խնդիրներ կան նաեւ պարգեւավճարների հետ կապված:
Պարզվում է` ոչ բոլոր պարգեւատրվածներն են կարողացել ամբողջությամբ տնօրինել իրենց գումարները, թե ում ինչքան է բաժին հասել` պարզում է հակակոռուպցիոն կոմիտեն:

Издание “Жоговруд” сообщает об аресте нескольких сотрудников МЧС Армении 03/29/2022   14:26  |  Криминальная хроника
Ряд сотрудников, которые пошли на коррупционную сделку в процессе назначения на должности в МЧС Армении, задержаны, еще несколько – заключены под стражу, пишет издание “Жоговруд” со ссылкой на имеющиеся у него данные.
“Чиновники от МЧС в процессе назначения различных лиц на должности пошли на коррупционные сделки, цепочка тянется до самого главы МЧС Андраника Пилояна. На данный момент среди сотрудников министерства есть задержанные и арестованные. Проходящие по делу лица в своих показаниях указали имя Пилояна”, - пишет издание.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что в МЧС был проведен обыск в рамках уголовного дела, расследуемого в Антикоррупционном комитете. Агентству удалось выяснить, что в  уголовном деле фигурирует имя именно министра. Оказывается, он без объявления тендера установил в министерстве кофейные аппараты, приобрел стройматериалы, но для личных нужд. Кроме того,  возникли некоторые проблемы с премиями. Выясняется, что не все премированные могли полноценно распоряжаться своими средствами. Кому сколько досталось, выясняет Антикоррупционный комитет.