ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը` կոռուպցիոն սկանդալի կենտրոնում. նրա վերաբերյալ քրեական գործ է քննում Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 03/29/2022 01:28 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձակուրդ է ուղարկել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանին, որը հայտնվել է իրավապահների ուշադրության կենտրոնում:
Մամուլում մարտի 28-ին տեղեկություն տարածվեց, որ ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացրել ԱԻՆ-ում: «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` խուզարկությունը կատարվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, ընդ որում` թիրախում եղել է նախարարի խորհրդականի աշխատասենյակը: Մեզ հաջողվեց պարզել, որ քրեական գործում շոշափվում է հենց նախարարի անունը: Պարզվում է, որ նա առանց մրցույթի սուրճի ապարատները տարել նախարարություն, շինանյութ ձեռք բերել, բայց դրանով իր անձնական կարիքները հոգացել: Բացի այդ` որոշակի խնդիրներ կան նաեւ պարգեւավճարների հետ կապված: Պարզվում է` ոչ բոլոր պարգեւատրվածներն են կարողացել ամբողջությամբ տնօրինել իրենց գումարները, թե ում ինչքան է բաժին հասել` պարզում է հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` Նիկոլ Փաշինյանը կոռուպցիոն սկանդալում հայտնված նախարարին որոշել է արձակուրդ ուղարկել մարտի 28-ից մինչեւ ապրիլի 14-ը ներառյալ:

Глава МЧС Армении Андраник Пилоян оказался в центре коррупционного скандала 03/29/2022 09:40 | Криминальная хроника
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отправил в отпуск главу МЧС РА Андрнаика Пилояна, который оказался в поле зрения правоохранителей.
28 марта в прессе появилась информация о том, что Служба национальной безопасности(СНБ) проводит обыск в МЧС. По сведениям "ФактИнфо", обыск был произведен в рамках уголовного дела, расследуемого в Антикоррупционном комитете, Причем под прицелом оказался кабинет советника министра.
Агентству удалось выяснить, что в уголовном деле фигурирует имя именно министра. Оказывается, он без объявления тендера установил в министерстве кофейные аппараты, приобрел стройматериалы, но для личных нужд. Кроме того, возникли некоторые проблемы с премиями. Выясняется, что не все премированные могли полноценно распоряжаться своими средствами. Кому сколько досталось, выясняет Антикоррупционный комитет.
Как стало известно "ФактИнфо", Никол Пашинян решил отправить в отпуск оказавшегося в центре коррупционного скандала министра с 28-го до 14-го апреля включительно.