Ադրբեջանի զինուժի ներխուժումը ԼՂ-ում խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի շարունակվում է . ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզ է հրապարակել 03/28/2022   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը գոհունակությամբ արձանագրում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները հստակ գնահատական են տվել Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության վերջին սրմանը՝ փաստելով, որ այն հետևանք է ադրբեջանական զորքերի շարժի:
«Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե բանակային ստորաբաժանումները ետ քաշելու կոչ է հղել ադրբեջանական կողմին: Մարտի 27-ին էլ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե ադրբեջանական կողմը իր ստորաբաժանումները դուրս է բերել Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ բնակավայրի հատվածից:
Այսուհանդերձ, ստիպված ենք արձանագրել, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է, ինչը արտահայտված է կից ներկայացված քարտեզներում:
Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ միջոցներ կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի դադարեցնելու և Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս բերելու համար: Կարևոր ենք համարում, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման այս ողջ ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի գործողությունների պատշաճ քննություն տեղի ունենա և տրվեն մի շարք հարցերի պատասխաններ:
Ծանոթագրություն կցված քարտեզների.
Երկու քարտեզներում էլ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտու ուրվագիծը վերցված է ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքէջից:
2022թ. մարտի 24-ի իրադրությունը նկարագրող քարտեզում հստակ երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական հենակետեր չկան:
2022թ. մարտի 29-ի առավոտյան ժամը 09.00-ի իրադրությունը արտահայտող քարտեզում երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ
խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տեղադրված են ադրբեջանական հենակետեր»,-նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԱԳՆ-ն։

МИД Армении ожидает, что миротворческий контингент РФ предпримет конкретные меры по выводу азербайджанских ВС 03/28/2022   12:31  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Армения с удовлетворением констатирует, что страны сопредседатели Минской группы ОБСЕ дали четкую оценку последней эскалации ситуации в Нагорном Карабахе, указав, что она является следствием передвижения азербайджанских войск.
Как напомнили в МИД Армении, Минобороны РФ заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои армейские части. 27 марта Минобороны России распространило сообщение о том, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе.
Тем не менее, в МИД Армении вынуждены констатировать, что вторжение азербайджанских подразделений в Нагорный Карабах в зоне ответственности миротворческого контингента РФ продолжается, что отражено на прилагаемых картах.
"Ожидаем, что миротворческие силы Российской Федерации в Нагорном Карабахе предпримут конкретные меры по прекращению вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворцев и выводу азербайджанских вооруженных сил. Считаем важным провести надлежащее расследование действий миротворческого контингента в течение всего периода вторжения азербайджанских подразделений, и дать ответы на ряд вопросов", - говорится в заявлении.
Примечание к прилагаемым картам
На обеих картах очертание зоны ответственности российского миротворческого контингента взято с вебсайта Минобороны России.
На карте, описывающей обстановку на 24 марта, 2022г, четко видно, что в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе азербайджанских опорных пунктов нет.
На карте, отображающей ситуацию на 09:00 28 марта, 2022г, видно, что азербайджанские опорные пункты размещены в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе.