Առուշ Առուշանյան. ամբողջ կյանքում արդար եմ ապրել և շարունակելու եմ արդար ապրել.դատաքննությունն ավարտվեց, դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ 03/25/2022   10:47  |  Դատական ռեպորտաժներ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի և մյուսների գործով վճիռ կայացնելու։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանից։
Դատախազը մեղադրական ճառով պահանջել է մեղավոր ճանաչել Առուշանյանին և դատապարտել ազատազրկման՝ 9 տարի 6 ամիս ժամկետով։ Լուսինե Ավետյանի համար դատախազը պահանջել է 5 տարի՝ պայմանական։ Պաշտպանության կողմը ճառով միջնորդել է արդարացնել վերջիններիս։
Փաստաբան Ալեքսանյանը հայտնեց նաև, որ Առուշ Առուշանյանը դատարանում վերջին խոսքով է հանդես եկել՝ նշելով, որ ամբողջ կյանքում արդար է ապրել և շարունակելու է արդար ապրել, հույս ունի, որ արդարությունը կհաղթի։
Գործի քննությունն ավարտվեց։ Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ վճիռ կայացնելու։
Հիշեցնենք, որ ի սկզբանե դատավոր Գնել Գասպարյանի վարույթում է եղել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո հարուցված քրեական գործը՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ, ընդ որում, ըստ ՀՔԾ-ի, որպես ընտրակաշառք է ներկայացվել դրամական աջակցությունը։ Սույն գործի շրջանակներում հուլիսի 5-ին ձերբակալվել էր Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով, 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու հատկանիշներով, ապա կալանավորվել, իսկ օրեր անց՝ դատախազի որոշմամբ գրավի դիմաց ազատ արձակվել։ Ավետյանի ցուցմունքի հիման վրա Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։
Մյուս քրեական գործը, որը միացվել է սույն վարույթին, ավելի վաղ է ուղարկվել դատարան և քննվում էր Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Նապոլեոն Օհանյանի վարույթում։ Սույն գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշման համաձայն՝ Ա.Առուշանյանն իր ընտանիքին պատկանող մեկ այլ ՍՊ ընկերությունում 2020թ. հունվար-փետրվար ամիսներին կատարված գույքագրմամբ արձանագրված շուրջ 33,000,000 ՀՀ դրամ պակասորդի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու և պատճառված վնասը հատուցելուն հարկադրելու նպատակով 2020թ. փետրվարին ընկերության պահեստ է կանչել ՍՊ ընկերության աշխատակցին և վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում ֆիզիկական բռնություն գործադրելով և բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, որպես պատճառված ենթադրյալ վնասի դիմաց փոխհատուցման միջոց՝ աշխատակցից պահանջել է իրեն տրամադրել նրան պատկանող «Նիսսան պայտֆայնդեր» մակնիշի ավտոմեքենան, բանկում գրավադնել կնոջ հարազատներին պատկանող բնակարանը և ստացած վարկային միջոցները տրամադրել իրեն:
09:51 09/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռուշ Առուշանյանը կմնա կալանավորված.վերաքննիչ բողոքը մերժվեց
15:09 08/02/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱռուշ Առուշանյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու բոլոր նախադրյալներն առկա են․Վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի վաղը

Суд удалился на совещание для вынесения приговора по делу главы общины Горис Аруша Арушаняна 03/25/2022   11:07  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Гнела Гаспаряна удалился в совещательную комнату для вынесения приговора по делу главы общины Горис Аруша Арушаняна и других фигурантов. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Эрик Алексанян.
Прокурор в своей обвинительной речи потребовал признать Арушаняна виновным и приговорить к 9 годам и 6 месяцам лишения свободы.  Для Лусине Аветян прокурор запросил 5 лет заключения условно. Сторона защиты в своей речи ходатайствовала оправдать их.
Адвокат Алексанян также сообщил, что Аруш Арушанян выступил с последним словом на суде, отметив, что всю жизнь он вел праведную жизнь и будет праведной жизнью и впредь. Он выразил надежду, что справедливость восторжествует.
Слушания по делу завершились. Суд удалился в совещательную комнату для вынесения приговора.
Напомним, после завершения внеочередных парламентских выборов было возбуждено уголовное дело о даче взятки избирателям  для голосования в пользу блока “Армения”, причем, согласно ССС, под видом взятки была представлена денежная помощь. В рамках уголовного дела 5 июля была задержана глава общины Караундж Лусине Аветян по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пп. 2 и 4 ч. ст. 149, п.2 ч. 2 ст. 149.1, ч. 2 ст. 154.2 и ч.3 ст. 154.2 УК РА. Позже она была арестована, а спустя несколько ней по решению прокурора отпущена под залог. На основании показания Аветян Арушу Арушаняну было предъявлено обвинение по признакам п.2 ч.4 ст. 35-154.2-, п. 4 ч. 2 ст. 38-149 и ч.3 ст. 38-154.2 УК РА(нарушение тайны голосования, воспрепятствование реализации избирательного права).В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Другое дело, которое объединено в одно производство с упомянутым делом,  ранее находилось  в ведении председателя суда общей юрисдикции Сюникской области Наполеона Оганяна.
Согласно решению о привлечении обвиняемого по этому делу, А. Арушанян для дачи разъяснений по поводу недостачи в размере 33 миллионов драмов, выявленной по итогам инвентаризации в одной из принадлежащих его семье компаний, в феврале 2020 года вызвал сотрудника ООО на склад и, применив силу и угрожая ему,  потребовал  в качестве компенсации за причиненный ущерб передать ему автомобиль марки “Nissan Pathfinder”, заложить в банке дом, принадлежащий родственникам его жены, и предоставить ему полученные кредитные средства.