Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի՝ Արցախի բնակչության դեմ թույլ տված խախտումների առնչությամբ 03/25/2022   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի մարտի 24-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ հրատապ միջոց կիրառելու մասին պահանջ ընդդեմ Ադրբեջանի՝ վերջին շրջանում Արցախի բնակչության նկատմամբ թույլ տված խախտումների առնչությամբ։ Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Մասնավորապես, կոնկրետ ապացույցներով ամրագրված փաստեր են ներկայացվել, որ սույն թվականի փետրվարից Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի մոտակայքում տեղակայված Ադրբեջանական ուժերը պարբերաբար սպառնալիքներ են հնչեցնում Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ պահանջելով վերջիններից լքել իրենց տները և հեռանալ տարածքից։ Միջանկյալ միջոցի պահանջում ներկայացվել է նաև մարտ ամսին Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության՝ այդ թվում դպրոցների նկատմամբ անկանոն կրակահերթի արձակման դեպքերը, որի արդյունքում վնասվել է Արցախ բնական գազ մատակարարող հիմնական խողովակը և Արցախի ողջ բնակչությունը զրկված է բնական գազի մատակարարումից։ Եղանակային այս սուղ պայմաններում Արցախի ողջ բնակչությունը՝ ներառյալ հիվանդանոցներն ու դպրոցները ստիպված են գոյատևել առանց բնական գազի։
Նման ոտնձգությունները ուղիղ սպառնալիք են ոչ միայն Խրամորթ գյուղի, այլև Արցախի ողջ բնակչության համար։
Հիմնվելով այս փաստերի վրա և դրանք համադրելով Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի հետ՝ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը արձանագրել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները ուղիղ վտանգում են Արցախի բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող հիմնարար իրավունքները եւ անդառնալի կորստի սպառնալիք են պարունակում։ Եվրոպական դատարանից պահանջվել է միջանկյալ հրատապ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի և պարտավորեցնել դադարեցնել սպառնալիքները, կրակահերթերը և վերականգնել բնական գազի մատակարարումը։
Մարտի 25-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը դիմել է նաեւ Արդարադատության միջազգային դատարան՝ ուշադրություն հրավիրելով Ադրբեջանի թույլ տված վերը նշված խախտումներին»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием принять срочные меры против Азербайджана 03/25/2022   14:12  |  Лента новостей
Представитель Армении по международным правовым вопросам 24 марта текущего года обратился в ЕСПЧ, потребовав принять срочные  обеспечительные меры в отношении Азербайджана из-за допущенных за последний период нарушений прав населения Арцаха. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
“В частности, представлены подкрепленные конкретными доказательствами факты того, что в феврале текущего года вооруженные силы Азербайджана, дислоцированные возле села Храморт Аскеранского района, периодически озвучивают угрозы в адрес мирного населения Арцаха, требуя от них покинуть свои дома и территорию. В требовании об обеспечительной мере также представлены случаи беспорядочного обстрела Азербайджаном мирного населения Арцаха, в том числе школ, в результате которого был поврежден магистральный газопровод, через который газ поступает в Арцах, и все население Арцаха осталось без газоснабжения. В этих суровых погодных условиях все население Арцаха, включая больницы и школы, были вынуждены, выживать без природного газа”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что подобные посягательства представляют прямую угрозу не только селу Храморт, но всему населению Арцаха.
"Основываясь на этих фактах и сопоставляя их с прецедентным правом Европейского суда, представитель по международным правовым вопросам зафиксировал, что, действия Азербайджана ставят под прямую угрозу основные права населения Арцаха, защищенные Конвенцией, и заключают в себе угрозу необратимой потери. В Европейский суд направлено требование применить срочные обеспечительные меры против Азербайджана и обязать его прекратить угрозы, обстрелы и восстановить подачу природного газа. 25 марта представитель по международным правовым вопросам также обратился в Международный суд правосудия с тем, чтобы привлечь внимание на вышеупомянутые нарушения, допущенные Азербайджаном”, - отмечается в заявлении.