Հայաստանում սոցիալական վիճակը բարդանում է. Փաշինյան 03/24/2022   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում սոցիալական վիճակը բարդանում է,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, թե ամբողջ աշխարհը գտնվում է նույն վիճակում, գնաճի աննախադեպ բարձր փուլում:
«Եվ Հայաստանը դեռ մի բան էլ այս իմաստով լավ վիճակում է՝ շատ ու շատ երկրների համեմատ: Իսկ թե այս առումով ինչպիսին է կառավարության քաղաքականությունը՝ երևաց 2019 թվականին, երբ ամբողջ աշխարհում հատկապես սննդամթերքի գներն աճում էին, իսկ Հայաստանը աշխարհի այն եզակի երկրներից էր, որտեղ հակառակն էր տեղի ունենում՝ սննդամթերքի գնանկում: Որովհետև մենք վերացրինք արհեստական մենաշնորհները, և Հայաստանն այսօր ներմուծումների և արտահանումների իմաստով ազատ երկիր է, և ձեռնարկված միջոցների արդյունքում մի շարք կարևոր ապրանքների գներ Հայաստանում չեն բարձրանում, ըստ էության՝ չեն բարձրանա, որոշ դեպքերում ունենք էժանացումներ: Հույս ունեմ՝ առաջիկայում այլ ապրանքների էժանացումներ նույնպես կունենանք»,- ասել է Ն. Փաշինյանը:
Նրա խոսքերով՝ անհրաժեշտ է սոցիալական խնդիրները մեղմող քաղաքականություն իրականացնել և դա անում ենք այնքանով, որքանով հնարավոր է, որքանով թույլ է տալիս երկրի բյուջեն, որը ձեւավորվում է հարկերի հաշվին:
« Իսկ թե մենք ինչպես ենք հավաքում հարկերը, ցույց են տալիս 2021՝ մեզ համար ամենաճգնաժամային թվականի տվյալները, երբ պետական բյուջեի հարկային եկամուտները ծրագրվածի նկատմամբ գերազանցվել են շուրջ 147 միլիարդ դրամով: Իսկ եթե հաշվի առնենք առանց օրենսդրական փոփոխությունների ստացված հավելյալ եկամուտները՝ շուրջ 110 միլիարդ դրամով: Ընդհանրապես, 2018 թվականից հետո մեր բյուջեի հարկային եկամուտները աճել են շուրջ 35 տոկոսով, ինչպես խոստացել էի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության ընթացքում»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով քննադատություններին, որ բարձրացնում են իրավապահ մարմինների աշխատողների աշխատավարձերը և բավարար չափով չեն բարձրացնում կենսաթոշակներ՝ Ն. Փաշինյանը նշել է.«Պետք է հաշվի առնել երկու բան: Նախ՝ մի բան է բարձրացնել 500 հոգու, 5000 հոգու, նույնիսկ 20 000 հոգու աշխատավարձը, բոլորովին ուրիշ բան՝ բարձրացնել 550 000 հոգու թոշակը: Կամ 600 000 հոգու աշխատավարձը: Դրանք բացարձակ տարբեր բյուջետային ծախսեր են, ընդ որում, այդ ծախսերը մեկանգամյա չեն, դրանք պետք է ընդմիշտ իրականացվեն: Եվ մենք, իհարկե, ամեն հնարավորը անում ենք նախընտրական մեր խոստումները և, նախընտրականը նույնիսկ կապ չունի, կենսական անհրաժեշտ որոշումները օր առաջ կյանքի կոչելու համար»:
Ըստ նրա՝ իրավապահ, դատական համակարգում աշխատավարձեր բարձրացնում ենք առաջին հերթին հանուն շարքային քաղաքացու, որովհետև իրավապահները հենց այս մարդկանց ճակատագրի և իրավունքների հետ են առնչություն ունենում, և հետո՝ այդ համակարգերի աշխատանքի որակից է կախված նաև երկրի տնտեսության, ընդհանրապես իրավունքի, օրենքի և օրինականության վիճակը:
«Տնտեսության հետ կապված, ուզում եմ խոսել նաև լավատեսական նորությունների մասին: Պիտի արձանագրենք, որ մենք տնտեսական ակտիվությունը պահպանելու լավ հիմքեր ունենք: Մարտի առաջին 20 օրվա տվյալներով, օրինակ, Հայաստանում ՀԴՄ-ով արձանագրված գործարքների թիվը, այսինքն՝ նախորդ տարվա մարտի առաջին 20 օրվա համեմատ ավելացել է շուրջ 510 հազար հատ գործարքով, իսկ դրամաշրջանառությունը աճել է 60 միլիարդ դրամով, որը 120 միլիոն դոլարից ավելի շատ է: Սա, իհարկե, ֆունդամենտալ ցուցանիշ չէ, բայց որոշակի դրական ազդակ է, որը կապված է այն բանի հետ, որ 2022 թվականին մարդկանց մեծ ներհոսք ունենք դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, և սա բավական լավ տնտեսական էֆեկտներ է ստեղծելու:
Էական է նաև, որ փետրվար ամսին գրանցված աշխատատեղերի՝ փետրվար ամսի համար բացարձակ ռեկորդ ունենք 646 077, որը 2021 թվականի համեմատ ավելի է 10.3 տոկոսով, իսկ 2019 թվականի նկատմամբ՝ 12.7 տոկոսով: Նույնը վերաբերում է միջին աշխատավարձին՝ 2022 թվականի փետրվարին գրանցված աշխատողների միջին աշխատավարձը 223 235 դրամ է, որը 2021 թվականի նկատմամբ ավելի է 9 տոկոսով, 2019 թվականի փետրվարի համեմատ՝ 25.3 տոկոսով: Ուզում եմ հիշեցնել, որ 2019 թվականը մեր լավագույն տարին է եղել, և համեմատություններն այդ տարվա հետ են:
Բայց նաև պիտի ասեմ, որ դժբախտաբար, սոցիալ-տնտեսական վիճակը մեր երկրի առաջ կանգնած ամենամեծ մարտահրավերը չէ»,- ասել է Փաշինյանը՝ կառավարության նիստում:
13:30 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏՏ ընկերություները պետական նոր աջակցություն կստանան․ պայմանները սահմանվել են
12:53 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական սահմանին կներդրվի մեկ պատուհանի սկզբունքը․ հինգի փոխարեն ներկայացված կլինի երկու մարմին
11:17 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ապացուցել է, որ գազատարի մարտի 7-ի պայթյունն ինքն է հեղինակել. Փաշինյան
13:29 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկում են Ադրբեջանի հետ կապող երկաթուղու կառուցման աշխատանքները
12:15 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱվանդական գյուղատնտեսությունը ապագա չունի, ջրի խնդիր կա, գյուղանտնտեսական ապրանքները թանկանալու են. Փաշինյան
14:42 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանամերձ և սահմանամերձ դարձած գյուղերի 100.000 շահառու կօգտվի կառավարության սուբվենցիոն ծրագրից. Սանոսյան

Социальная ситуация в Армении ухудшается - Пашинян 03/24/2022 14:36 | Лента новостей
Социальная ситуация в Армении ухудшается, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Как указал премьер Армении, весь мир находится в такой же ситуации, мир находится в ситуации беспрецедентно высокого уровня инфляции.
И в этом смысле, как указал премьер, Армения еще находится в хорошем положении, по сравнению со многими и многими странами.
“А какова политика правительства в этом плане, стало очевидно в 2019 году, когда цены, особенно на продукты питания, росли во всем мире, а Армения была одной из немногих стран в мире, где происходило обратное - продовольственная дефляция. Поскольку мы устранили искусственные монополии, и сегодня Армения является свободной страной в плане импорта и экспорта, и в результате принятых мер цены на ряд важных товаров в Армении не повышаются и, по сути, не повысятся, а в некоторых случаях даже будет снижение цен”, - сказал Пашинян.
Он выразил надежду, что в ближайшем будущем в Армении будет снижение цен и на другие продукты.
“Конечно, мы понимаем, что должны проводить политику облегчения социальных проблем, и делаем это настолько, насколько можем, насколько позволяет бюджет страны, который формируется за счет налогов, которые мы все платим. А как мы собираем налоги, показывают данные 2021 года, самого критического для нас года, когда налоговые поступления в государственный бюджет превысили запланированный показатель примерно на 147 млрд драмов. А если учесть дополнительные доходы, полученные без законодательных изменений, примерно на 110 млрд драмов’, - заявил он.
В целом, по его словам, после 2018 года налоговые поступления в бюджет страны выросли примерно на 35%.
“Конечно, есть спекуляции и иногда даже критика, что мы повышаем зарплату сотрудникам правоохранительных органов и недостаточно увеличиваем пенсии. Да, но нужно учитывать две вещи. Во-первых, одно дело повысить зарплату 500 человек, 5000 человек, даже 20000 человек, и совсем другое — повысить пенсии 550 000 человек. Или зарплаты 600 000 человек. Это совсем разные бюджетные расходы, к тому же эти расходы не разовые, они должны быть сделаны навсегда. И, конечно же, мы делаем все возможное, чтобы выполнять свои предвыборные обещания и, даже если оставить в сторону предвыборные обещания, осуществлять необходимые жизненно важные решения как можно скорее”, - отметил он.
С другой стороны, по его словам власти повышают зарплаты в правоохранительных органах и судах, в первую очередь, ради простых граждан, потому что правоохранительные органы непосредственно связаны с судьбой и правами этих людей, а также от качества работы этих систем зависит состояние экономики страны, законов, прав и правопорядка.
В любом случае, дорогие соотечественники, вы должны твердо знать, что, как и прежде, так и сегодня, все ваши боли в наших сердцах, все ваши нужды в наших умах, все ваши мечты в наших душах.Что касается экономики, хочу также рассказать об оптимистичных новостях. Мы должны констатировать, что у нас есть хорошие основания для поддержания экономической активности”, - заявил он.
Как указал Пашинян, по данным первых 20 дней марта, например, количество транзакций, зарегистрированных контрольно-кассовыми аппаратами в Армении по сравнению с первыми 20 днями марта прошлого года, увеличилось примерно на 510 тыс единиц, а оборот денег увеличился на 60 млрд драмов, что составляет более 120 млн долларов.
Конечно, по его словам, это не фундаментальный показатель, но это определенный позитивный сигнал, который связан с тем, что в 2022 году у нас большой приток людей в Республику Армения, и это создаст довольно хорошие экономические эффекты.
“Важно также, что у нас есть абсолютный по количеству зарегистрированных рабочих мест рекорд - 646 077, что на 10,3% больше показателя 2021 года и на 12,7% больше показателя 2019 года. То же самое касается и средней заработной платы: средняя заработная плата зарегистрированных работников в феврале 2022 года составила 223 235 драмов, что на 9% больше показателя 2021 года и на 25,3% больше показателя 2019 года. Хочу напомнить, что 2019 год был лучшим годом для нас, и поэтому сравниваю с тем годом. Но должен также сказать, что, к сожалению, социально-экономическая ситуация является не самой большой проблемой, стоящей перед нашей страной”, - заявил Пашинян.