«Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամները Ֆրանսիայի դեսպանին են ներկայացրել արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող խախտումները 03/24/2022   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քիչ առաջ Ազգային ժողովում պատգամավորներ Հայկ Մամիջանյանի և Տիգրան Աբրահամյանի հետ հանդիպեցինք Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Անն Լույոին և դեսպանի տեղակալ Քրիստոֆ Քացախյանի հետ: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
«Դեսպանի հետ քննարկեցինք ՀՀ արտաքին և ներքին օրակարգի մի շարք հարցեր:
Առաջին հերթին դեսպանի ուշադրությունը հրավիրեցինք արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակական բնույթ կրող մարդու իրավունքների և միջազգային հիմնարար նորմերի կոպիտ ոտնահարման դեպքերին, Արցախի Հանրապետության ժողովրդի բնաջնջնմանը միտված քայլերին: Հատկապես անդրադարձանք հումանիտար այն աղետին, որն իրականացնում է Ադրբեջանը արցախահայության նկատմամբ՝ խոչընդոտելով սաստիկ եղանակային այս պայմաններում բնական գազի անխափան մատակարարումը դեպի Արցախի Հանրապետություն:
Հանդիպման ընթացքում հույս հայտնեցի, որ Ֆրանսիան որպես ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, Հայաստանին ու Արցախին բարեկամ երկիր կկրկնապատկի իր ջանքերը Արցախի ժողովրդի համար միտումնավոր ստեղծված հումանիտար աղետի վերացման գործում: Դեսպանին տեղեկացրել եմ նաև օրեր առաջ Արցախ կատարած իմ այցի մանրամասներն ու Արցախում տիրող իրավիճակի ողջ պատկերը:
Խոսեցինք նաև ՀՀ ներքին քաղաքական օրակարգին, Հայաստանում ժողովրդավարության սրընթաց հետնահանջին, մարդու իրավունքների աղաղակող խախտմանը վերաբերող մի շարք դեպքերի և իրադարձությունների մասին:
Ն.Գ. տիկին դեսպանին շնորհակալություն հայտնեցինք Ֆրանսիայի Հանրապետությանը բազմաթիվ հարցերում Հայաստանի Հանրապետությանը և արցախահայությանը բարեկամական աջակցություն ցուցաբերելու համար»,-գրել է:
12:28 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում բանակցություններ են վարում մարդիկ, ովքեր մեզ հասցրին այս աղետալի վիճակին. Արթուր Վանեցյան
12:14 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉե՞ն հասկանում մեր իշխանությունները, որ Արցախը գործընթացից դուրս թողնելով անդառնալի սխալ են գործում, թե՞ հերթական անգամ ադրբեջանական օրակարգն են սպասարկում.Վանեցյան
15:55 15/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում որոշ շրջանակներ տարակուսած են Հայաստանի իշխանությունների պահվածքից. Վանեցյան
10:28 15/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԱրցախն ու արցախահայությունն այսօր մեր բոլորի և մեզնից յուրաքանչյուրի կարիքն ունեն. այն, ինչ տեսա ու լսեցի Արցախում խիստ մտահոգիչ էր.Արթուր Վանեցյան

Депутаты НС Армении представили послу Франции шаги Азербайджана, нацеленные на истребление народа Республики Арцах 03/24/2022 16:44 | Лента новостей
Глава парламентской фракции "Честь имею" Артур Ванецян встретился с Чрезвычайным и полномочным послом Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо и первым советником посольства Франции в Армении Кристофом Кацахяном. На встрече также присутствовали депутаты Айк Мамиджанян и Тигран Абрамян.
"Мы обсудили с послом ряд вопросов внешней и внутренней повестки дня Республики Армения. Прежде всего, мы обратили внимание посла на продолжающиеся случаи грубого Азербайджаном нарушения прав человека и международных основополагающих норм в отношении армян Арцаха, шаги, направленные на истребление народа Республики Арцах. Мы особо затронули гуманитарную катастрофу, которую Азербайджан создает против армян Арцаха, препятствуя бесперебойным поставкам природного газа в Республику Арцах в этих суровых погодных условиях", - сообщил Ванецян.
В ходе встречи он выразил надежду, что Франция как постоянный член Совета Безопасности ООН, сопредседатель Минской группы ОБСЕ, дружественная Армении и Арцаху страна удвоит свои усилия по ликвидации гуманитарной катастрофы, сознательно созданной для народа Арцаха. Ванецян также проинформировал посла о деталях своего недавнего визита в Арцах и царящей в республике ситуации.
"Мы также говорили о случаях и событиях, связанных с внутриполитической повесткой Республики Армения, стремительным регрессом демократии в Армении, вопиющим нарушением прав человека", - проинформировал Ванецян.
"Мы поблагодарили посла и Французскую Республику за дружеское содействие Республике Армения и армянам Арцаха во многих вопросах", - добавил он.