Պաշտպանելու ենք Արցախի հայության բոլոր իրավունքները՝ չարհամարհելով այլ ժողովուրդների իրավունքները, ինչպես իրավացիորեն նշել է Սերժ Սարգսյանը՝ «մենք ֆաշիստ չենք».Փաշինյան 03/24/2022   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը մարտի 14-ին գրավոր արձագանքել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման՝ Ադրբեջանի հինգ կետանոց առաջարկին։ Դիմել ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրներին և խնդրել ենք աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններ կազմակերպելու հարցում։ Այս մասին կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2022թ մարտի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձրացրեց Հայաստանի ընդհանրական գնահատականը Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներին, իսկ այդ գնահատականը հետևյալն է՝ «Մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը։ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը փոխանցված մեր պատասխանով լրացրել ենք օրակարգը, հետևաբար, այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին։ Այս դիրքորոշման հրապարկման օրը երեկոյան Ադրբեջանը փակում է Արցախին մատակարարող գազատարը»,- հայտարարեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունը, սակայն, խաղաղության օրակարգից շեղելն է:
Փաշինյանի խոսքով՝ իրենց այս հայտարարութունից դժգոհ է հայաստանյան արմատական ընդդիմությունը, որոնք քննադատում են իրենց, թե համաձայնել են տարածքային ամբողջականության սկզբունքը ընդունել որպես հարաբերությունների կարգավորման սկզբունք: Վերջինիս գնահատմամբ՝ այս քննադատությունն առավել քան տարօրինակ է։
«1999 թվականի նոյեմբերի 19-ի ԵԱՀԿ ստամբուլյան գագաթնաժողովից Երևան վերադարձած ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքը պաշտպանող Եվրոպայում անվտանգության խարտիային կողմ քվեարկած Ռոբերտ Քոչարյանը Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողի հարցին ի պատասխան հայտարարել է. «Եթե մենք ընդհանուր խոսում ենք տարածքային ամբողջականության մասին, ապա մենք չպետք է ասենք, որ դրա դեմ ենք: Մենք էլ տարածք ունենք ու մենք ևս համարում ենք, որ այդ տարածքը կարիք ունի նման սկզբունքը հարգելու համար»: Նրանից հետո Սերժ Սարգսյանը նույնպես երկար տարիներ բանակցել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասին՝ որպես կարգավորման հիմնարար սկզբունք ընդունելով այդ թվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, այնպես որ՝ այստեղ որևէ շահարկում տեղին չէ: Կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը չի եղել տարածքի խնդիր ու հիմա էլ այդպիսին չէ, այլ իրավունքի խնդիր է ու մենք հետևողական պաշտպանելու ենք Արցախի հայության բոլոր իրավունքները՝ չարհամարհելով այլ ժողովուրդների իրավունքները, որովհետև, ինչպես իրավացիորեն նշել է Սերժ Սարգսյանը՝ «մենք ֆաշիստ չենք»», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեջբերելով ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներին:
09:35 22/03/2022  |  ՄամուլՈւմ են հասցեագրված եղել և ինչպես են փոխանցվել Ադրբեջանի կողմից 5 առաջարկները. «Ժողովուրդ»

Мы будем последовательно отстаивать все права армян Арцаха, не пренебрегая правами других народов, потому что, как справедливо отметил Серж Саргсян, "мы не фашисты" - Пашинян 03/24/2022   14:05  |  Лента новостей
Политика Азербайджана направлена на то, чтобы отвлечь нас от мирной повестки дня, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
"14 марта мы очень оперативно отреагировали на эти предложения письменно, обратились к странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ и попросили содействия в организации мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном", - заявил он.
А 21 марта 2022 года, как напомнил он, министр иностранных дел Армении озвучил общую оценку Армении в отношении представленных Азербайджаном предложений, и эта оценка выглядит следующим образом: “В представленных Азербайджаном 10 марта предложениях нет ничего для нас неприемлемого. Другое дело, что эти предложения затрагивают не все вопросы армяно-азербайджанской повестки комплексного мира. Переданным сопредседательству Минской группы ОБСЕ нашим ответом мы дополнили повестку дня, и, следовательно, мы готовы начать мирные переговоры на этой основе”.
"Вечером дня публикации этой позиции Азербайджан перекрывает идущий в Арцах газопровод", - напомнил он.
Пашинян привлек внимание к тому, что Ереван заявляет, что предложения Азербайджана приемлемы для Армении, а Баку перекрывает газопровод, и это, как указал он, самое явное доказательство того, что политика Азербайджана направлена на то, чтобы отвлечь нас от мирной повестки дня.
Кстати, как указал он, аявлением  властей Армении недовольна и радикальная армянская оппозиция, критикующая правительство за согласие принять пункт о территориальной целостности в качестве принципа нормализации отношений.
"Эта критика, по его словам, более чем странна, потому что вернувшийся в Ереван со Стамбульского саммита ОБСЕ 19 ноября 1999 года и проголосовавший за отстаивавшую принцип территориальной целостности Хартию безопасности в Европе Роберт Кочарян в аэропорту “Звартноц” заявил в ответ на вопрос журналиста буквально  следующее(цитирую): “Если говорить о территориальной целостности вообще, то нельзя говорить, что мы против. У нас тоже есть территория, и мы тоже считаем, что наша территория нуждается в уважении в рамках подобного принципа” (конец цитаты)", - сказал Пашинян.
После него, как отметил он, Серж Саргсян также много лет вел переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, принимая в качестве основного принципа урегулирования, в том числе принцип территориальной целостности. Так что, по словам Пашиняна, здесь неуместны никакие спекуляции.
"Мы считаем, что вопрос Нагорного Карабаха не был вопросом территорий и сейчас не является таковым. Это вопрос права, и мы будем последовательно отстаивать все права армян Арцаха, не пренебрегая правами других народов, потому что, как справедливо отметил Серж Саргсян в одном из своих недавних интервью - мы не фашисты", - отметил Пашинян.