Գազատարը վերականգնելու համար ադրբեջանական կողմի հետ բանակցելու լիազորությունը վերապահվել է Վիտալի Բալասանյանին 03/24/2022 14:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի գազամատակարարումը վերականգնելու համար ռուս խաղաղապահ զորակազմի հետ աշխատելու և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորությունը ԱՀ նախագահի հրամանագրով վերապահված է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին։ Այս մասին հայտարարում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Գազամատակարարման վերականգնման ուղղությամբ, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի աջակցությամբ, ադրբեջանական կողմի հետ շարունակվում են բանակցությունները: ԱՀ Կառավարությունը հետամուտ է հումանիտար այդ կարևորագույն խնդիրն օր առաջ լուծելուն և հավաստիացնում ենք, որ ձեռնարկվում են բոլոր հնարավոր միջոցները նաև դիվանագիտական հարթակում, որոնք, բնականաբար, հրապարակայնացման ենթակա չեն:
Տեղեկացնում ենք, որ ադրբեջանական կողմի հարուցած խնդիրների լուծման նպատակով ԱՀ նախագահի հրամանագրով ռուս խաղաղապահ զորակազմի հետ աշխատելու և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորությունը վերապահված է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին:
Միևնույն ժամանակ հորդորում ենք հանրային և քաղաքական գործիչներին պահպանել զսպվածություն, զերծ մնալ մանիպուլյատիվ գործողություններից ու հայտարարություններից»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Виталия Баласаняна уполномочили вести переговоры с азербайджанской стороны для восстановления газоснабжения Арцаха 03/24/2022   15:11  |  Лента новостей
Продолжаются переговоры с азербайджанской стороной о восстановлении газоснабжения при поддержке российского миротворческого контингента. Правительство Республики Арцах добивается скорейшего решения этой важнейшей гуманитарной проблемы, заверяя, что на дипломатическом поприще также принимаются все возможные меры, которые, разумеется, не подлежат огласке. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
“Сообщаем, что с целью решения созданных азербайджанской стороной проблем полномочием по  работе с российским миротворческим контингентом и ведению переговоров с азербайджанской стороной  указом президента Республики Арцах наделен секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян. В то же время призываем общественных и политических деятелей проявлять сдержанность и воздерживаться от манипулятивных действий и заявлений”, - говорится в заявлении.