Արցախին գազամատակարարումից զրկելն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ արցախահայության նկատմամբ, փորձում են անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում. Նիկոլ Փաշինյան 03/24/2022   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին։ Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում։ Այս մասին կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արդեն երեք օր է, ինչ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները զրկված են բնական գազի մատակարարումից։ Սա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի միջամտության արդյունքում։ Ինչպես գիտեք՝ մարտի 7-ին Արցախին մատակարարող գազատարը պայթեցվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում, ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը և ի վերջո ինքը նորոգեց։ Արդյունքում՝ մեր տեղեկություններով գազատարի վրա տեղադրվել է փական և ահա մարտի 18-ին՝ 11 օր անց չորս օրով Արցախի գազամատակարարումը վերականգնելուց հետո Ադրբեջանը՝ մարտի 21-ին ՝ արդեն առանց պայթյունների պարզապես փակել է գազատարի փականը՝ այդպիսով ապացուցելով, որ արդեն ինքն է հեղինակել նաև մարտի 7-ի պայթյունը»,- նշեց Փաշինյանը։
Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ առանձնակի ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունեցել եղանակային բացառիկ պայմաններում։
Նա ընդգծեց, որ մարտի 7-ին վերջին 30 տարվա մեջ աննախադեպ չափերի ձյուն էր տեղացել Արցախում և օդի ջերմաստիճանն աննախադեպ անկում էր ունեցել։ Մարտի 21-ին ջերմաստիճանի անկման և ձյան տեղումների ռեկորդը գերազանցվել էր, ձյան տեղումները տեղ-տեղ հասնում էր 1.5 մետրի, Ստեփանակերտում՝ 1 մետրի, օդի ջերմաստիճանը նվազել էր մինչև -8 աստիճան և այս պայմաններում Արցախը դիտավորյալ զրկվել էր բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու համար կենսական նշանակություն ունեցող բնական գազի մատակարարումներից։
«Սա բավարար է հասկանալու համար, որ Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին։ Չեմ կասկածում, որ Արցախի հերոսական ժողովուրդը կհաղթահարի այս փորձությունը նույնպես, բայց այս գիտակցմամբ պետք է արձանագարենք, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նաև ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, որովհետև գազատարի հետ կապված այս դրվագը շատ դիպուկ և համառոտ նկարագրությունն է՝ Արցախի հիմնախնդրի։ Այս դրվագի շնորհիվ միջազգային հանրությունը Ղարաբաղի հիմնախնդրի էությունը կարող է հասկանալ՝ առանց հարյուրավոր էջեր թերթելու, պատմության նրբությունն ուսումնասիրելու։ Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
09:35 22/03/2022  |  ՄամուլՈւմ են հասցեագրված եղել և ինչպես են փոխանցվել Ադրբեջանի կողմից 5 առաջարկները. «Ժողովուրդ»
16:29 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Աբրահամյանը նշանակվել է վարչապետի օգնական
12:11 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի քրդական համայնքի ներկայացուցիչներին Նավրոզի առթիվ

"Эпизод с газопроводом является очень точным описанием Арцахской проблемы": Пашинян о геноцидальной политике Баку 03/24/2022 12:21 | Лента новостей
В результате действий Азербайджана Арцах оказался на грани гуманитарной катастрофы. Это бесспорно свидетельствует о политике Азербайджана по отношению к армянам Арцаха, нацеленной на то, чтобы сделать их жизнь на своей же родине невыносимой. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
“Уже третьи сутки население Арцаха лишено природного газа. Это произошло в результате вмешательства Азербайджана. Как вы знаете, 7 марта газопровод, идущий в Арцах, был взорван на территории, находящейся под контролем Азербайджана. Под разными предлогами Азербайджан не допускал к ремонту газопровода и, в конце концов, отремонтировал его сам. В итоге, по имеющимся у нас сведениям, на газопроводе был установлен вентиль. И вот 18 марта, спустя 11 дней после возобновления газоснабжения Арцаха, длившегося 4 дня, Азербайджан 21 марта, не прибегая уже к взрывам, просто установил вентиль на газопроводе, тем самым доказав, что взрыв, произошедший 7 марта, устроил он”, - заявил Пашинян.
Как указал премьер Армении, особого внимания заслуживает тот факт, что оба случая прекращения подачи газа имели место в условиях небывалых для этого времени холодов.
Он напомнил, что за последние 30 лет 7 марта выпало беспрецедентное количество снега в Арцаха. 21 марта был побит температурный рекорд по холоду, снежный покров местами достигал полутора метров. В Степанакерте столбик термометра опускался до 8 градусов ниже нуля, и в этих условиях Арцах был умышленно лишен газа, жизненно необходимого для обогрева квартир, зданий детсадов, школ и больниц.
“Этого достаточно для того, чтобы понять, что в результате действий Азербайджана Арцах оказался на грани гуманитарной катастрофы. Я не сомневаюсь, что героический народ Арцах преодолеет и это испытание, но с осознанием этого мы должны констатировать, что Азербайджан своими действиями также оказал услугу народу Арцаха, поскольку эпизод с газопроводом является очень точным и кратким описанием Арцахской проблемы. Благодаря этому эпизоду международное сообщество может вникнуть в суть Карабахской проблемы, не листая сотни страниц для изучения исторических нюансов”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Как отметил Пашинян, Азербайджан вот уже 1,5 года трубит о "блестящей победе" в 44-дневной войне. "Но все указывает на то, что тот факт, что в Арцахе прямо сейчас проживает около 117 тысяч людей, Азербайджан считает своим самым большим поражением", - заявил Пашинян.
"Поставлена цель – сделать все, чтобы завершить этническую чистку в Арцахе", - отметил премьер Армении.
Он обратил внимание на недавнее заявление МИД Азербайджана о том, что поставка газоснабжение Арцаха – внутреннее дело Баку.
"Если перевести это заявление с языка дипломатии, то оно будет означать следующее: "Международное сообщество, не смотрите в эту сторону и позвольте нам, незаметно для международного сообщества, или в кавычках под предлогом "антитеррористическoj операции", беспрепятственно довести до конца этнические чистки и посредством геноцидальной политики "освободить" Арцах от армян. Такого быть не может, и дипломатическая служба Армении, другие официальные лица, политические силы, СМИ, общественные организации, частные лица через социальные сети, должны подробно и широко представить международному сообществу то, что произошло в Арцахе за последние 15 дней", - отметил он.