Շտապ քայլեր են պետք հումանիտար ճգնաժամից խուսափելու համար. Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչը՝ Արցախի գազի մասին 03/23/2022 17:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի տնօրեն Գիորգի Գոգիան իր մտահոգություններն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար իրավիճակի հետ կապված:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գիորգի Գոգիան «Թվիթեր»-ում նշել է, որ երկու շաբաթվա ընթացքում սառնամանիքի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները 2-րդ անգամ մնացել են առանց ջեռուցման, որովհետև գազատարի մի հատվածն անցնում է Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքով:
«Հացաբուլկեղենի շատ խանութներ չեն աշխատում, ինչը կարող է հացի սուր պակասի պատճառ դառնալ: Գազի անջատումն անդրադառնում է նաև ուսումնական հաստատությունների՝ մանկապարտեզների և դպրոցների գործունեության վրա։ Դրանք մնում են փակ, քանի որ չեն ջեռուցվում: Շտապ քայլեր են անհրաժեշտ հետագա հումանիտար ճգնաժամից խուսափելու համար»,-նշել է նա:

Необходимо предпринять срочные меры для предотвращения гуманитарного кризиса: Human Rights Watch о ситуации в Арцахе 03/23/2022 17:53 | Лента новостей
Директор отдела по Европе и Центральной Азии международной правозащитной организации Human Rights Watch Георгий Гогия в своем микроблоге в Twitter призвал предпринять срочные меры во избежание дальнейшего гуманитарного кризиса в Республике Арцах.
"Второй раз за две недели в условиях мороза жители Нагорного Карабаха остаются без отопления из-за газопровода, проходящего по территории, контролируемой Азербайджаном. Многие пекарни также не могут работать, из-за чего возникла острая нехватка хлеба", – написал Гогия в своем микроблоге в Twitter.
Он указал, что отключение газа затронуло и образовательные учреждения, в том числе детские сады и школы: они остаются закрытыми, так как помещения не обогреваются.
Как указал Гогия, в последние недели также наблюдался всплеск насилия на линии соприкосновения.
"Если это преднамеренная попытка принудительного выселения населения, это станет нарушением Женевских конвенций", – отметил он.