Քրեական հետապնդում՝ քաղաքական նպատակներով. Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում 03/22/2022 14:06 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատարանում հայտարարեց, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը, որի ժամանակ որպես մեղադրյալ ներգրավված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է. «Իհարկե ինձ մեղավոր չեմ ճանաչում։ Այս մեղադրանքը համարում եմ ոչ միայն անհեթեթ, այլև՝ իրականության հետ առնչություն չունեցող»։
Նա ընդգծել է, որ «Սիլվա Համբարձումյան» անունով անձի ընդհանրապես չի ճանաչում, իր համար հասկանալի չէ ընդհանրապես, թե ինչու է մեղադրող կողմը որոշել, որ ինքն ունի վարչարարատնտեսական և տնօրինչական իրավասություններ, կա Սահմանադրություն, որտեղ հստակ նշված է իր լիազորությունները։ Ռոբերտ Քոչարյանը նշեց, որ չի հասկանում, թե տվյալ դեպքում իր ո՞ր լիազորություններն է օգտագործել կամ չի օգտագործել։ Ավելին՝ պարզաբանեց, որ նույնիսկ ՀՀ նախագահը չի տնօրինում նախագահականի բյուջեն, որևէ երկրի նախագահ նման լիազորություն չի ստանում։
Քոչարյանի խոսքով՝ իր համար հասկանալի չէ նաև, թե ընդհանրապես ինչի մասին է խոսքը, քանի որ լիցենզիան և վաճառքն՝ այն ժամանակվա օրենսդրությամբ չէր ենթադրում որևէ պետական որոշում, չի ենթադրում, որ որևէ պետական պաշտոնյա պետք է տա համաձայնություն։
Պաշտպան Հայկ Ալումյանն ավելացրեց, որ մեղադրանքն առաջադրվել է ակնհայտ անհիմն, սա քրեական հետապնդում է՝ քաղաքական նպատակներից ելնելով, հիմնված է բացառապես մի մարդու հայտարարությունների հիման վրա, որը կախման մեջ է գտնվում իրավապահ համակարգից՝ մի շարք քրեական գործերում ներգրավված լինելու պատճառով։
«Այն աստիճանի թույլ ու անհիմն մեղադրանք է, որ անգամ նախաքննության ընթացքում դատարանները չեն համարել, որ այս մեղադրանքով ապացույցները հաղթահարել են անգամ ողջամիտ կասկածի շեմը»,- նշեց Ալումյանը։

“Конечно, я не признаю себя виновным”: Кочарян назвал абсурдным выдвинутое против него обвинение 03/22/2022   14:17  |  Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян на суде заявил, что не  признает себя виновным.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян проходят слушания по делу, по которому обвиняемыми проходят второй президента РА Роберт Кочарян и бывший вице-премьер, депутат от фракции “Армения” Армен Геворкян.
“Конечно, я не признаю себя виновным. Это обвинение считаю не только абсурдным, но и не имеющим ничего общего с реальностью”, - сказал Роберт Кочарян.
Он подчеркнул, что никого по имени Сильва Амбарцумян он вообще не знает и что ему непонятно, почему сторона обвинения решила, что он был наделен административно-хозяйственными и управленческими функциями, указав, что есть Конституция, где четко прописаны его полномочия. Роберт Кочарян отметил, что не понимает, какие из его полномочий в данном случае были использованы или не использованы.
По словам Кочаряна, ему также непонятно, о чем собственно идет речь, поскольку лицензия и продажа по тогдашнему законодательству не предполагали государственного решения, не предполагалось, что кто-либо из чиновников должен дать свое согласие.
Адвокат Айк Алумян добавил, что обвинение было предъявлено явно безосновательно. Это, по его словам, уголовное преследование в политических целях, основанное исключительно на заявлениях одного человека, зависимого от правоохранительной системы в связи с  причастностью к ряду уголовных дел.
“Обвинение настолько слабое и беспочвенное, что даже в ходе предварительного следствия суды не сочли, что доказательства по этому обвинению преодолели порог даже разумного подозрения”, - отметил Алумян.