Ուկրաինայում իրավիճակի հանգուցալուծումից հետո Ադրբեջանի քայլերը համարժեք պատասխան են ստանալու․ Արցախի ԱԺ պատգամավոր 03/22/2022 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Քանի դեռ ՀՀ-ից Արցախ մտնող միակ գազատարի մի հատվածը ադրբեջանական վերահսկողության տակ է, Ադրբեջանը երբ ցանկանա ու ինչ ցանկանա այդ գազատարի հետ կանի։ Այս հանգամանքը, ըստ, «Արցախի ժողովրդական կուսակցություն» խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանի, ոչ մեկի մոտ կասկած չի հարուցել․ ավելին՝ սպասելի էր։
«Ադրբեջանի ձեռք տակ ինչ հնարավորություն եղավ, կօգտագործի։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այսօր առիթը բաց չի թողնում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դերակատարություն Արցախում նվազեցնելու համար։ Ստեղծված իրավիճակում Արցախի կոմունիկացիոն անվտանգությունը հնարավոր կլինի ապահովել համակարգային լուծմամբ, որին կարող ենք հասնել խաղաղապահ զորախմբի միջնորդությամբ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺԿ խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը։
Ըստ Արցախի Աժ պատգամավորի՝ եթե ազդող գործիքակազմ չմշակվի, ապա որքան ժամանակ Ադրբեջանը կոմունիկացիան վերահսկելու հնարավորություն ունեցավ, այնքան արցախահայութունը տնտեսական ու հոգեբանական խնդիրների է առերեսվելու։ Ամենաբարդ խնդիրն այս պահին, ինչպես Ստեփանյանն է ասում, հենց այդ համալիր լուծումը գտնելն է։
Ստեփանյանը վստահեցրեց՝ եթե Արցախում որևէ մեկն իմանար լուծումը, ապա այդ խնդիրն արդեն չէր լինի։
«Հիմա պետք է գտնել խնդրի լուծման կայուն, ամենաերաշխավորված տարբերակը, բայց մյուս կողմից էլ պետք է հաշվի առնել, որ երկարաժամկետ երաշխիքների մասին խոսելը բարդ է։ Այսօր աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները՝ մասնավորապես Ուկրաինայում տեղի ունեցողը, բացի քաղաքական հետևանքներից, նաև նոր մեսիջներ են պարունակում։ Կարծում եմ, որ Ուկրաինայում իրավիճակի հանգուցալուծումից հետո Ադրբեջանի այս քայլերը համարժեք պատասխան են ստանալու»,-նշել է Ստեփանյանը։
Այս հարցում հայկական քաղաքական դաշտի պասիվությունը, մեղմ ասած, անընդունելի է համարում արցախցի պատգամավորը։ Ստեփանյանը շեշտում է՝ Արցախի քաղաքական ուժերը, անկախ տարբեր հարցերի շուրջ ունեցած տարակարծություններին, անվտանգությանը վերաբերող հարցերում միասնական են։ «Կումունիկացիոն անվտանգությունը կարմիր գիծ է մեզ՝ արցախյան քաղաքական ուժերիս համար։ Նման հարցերը պետք է համահայկական քաղաքական օրակարգի թիվ մեկ հարցրերը լինեն, բայց, ցավոք, դա չի զգացվում»,-եզրափակել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։

Действия Азербайджана получат адекватный ответ после разрешения ситуации на Украине – депутат НС Арцаха 03/22/2022   15:29  |  Лента новостей
Пока  один из участков единственного газопровода,  идущего из Армении в Арцах, находится под азербайджанским контролем, Баку может делать с этим газопроводом все, что захочет. Это обстоятельство, по словам секретаря фракции “Народная партия Арцаха” Гегама Степаняна не вызывает ни у кого сомнения.
“Азербайджан будет использовать любые имеющиеся у него возможности. Очевидно, что Азербайджан сегодня не упускает повода для дискредитации роли российского миротворческого контингента в Арцахе. В сложившейся ситуации безопасность коммуникаций Арцаха удастся обеспечить при помощи комплексного решения, достичь которого мы можем при посредничестве миротворческого контингента”, - заявил в беседе с “ФактИнфо” Степанян.
По словам депутата НС Арцаха, пока не будет выработан эффективный инструментарий, чем дольше у Азербайджана будет возможность контролировать коммуникации, тем больше армяне Арцаха будут сталкиваться с психологическими и экономическими проблемами. Как отметил Степанян, на данный момент самая сложная задача - найти это комплексное решение.
Степанян заверил, что если бы в Арцахе кто-либо знал решение, то сейчас такой проблемы не было бы.
“Сейчас надо найти стабильный, максимально гарантированный вариант решения проблемы, но с другой стороны, следует учитывать, что о долгосрочных гарантиях говорить сложно. Происходящее сегодня в мире, в частности, события на Украине, помимо политических последствий, содержат также новые месседжи. Полагаю, что после разрешения ситуации на Украине эти шаги Азербайджана удостоятся адекватного ответа”, - отметил депутат.
Депутат НС Арцаха считает пассивность армянского политического поля в данном вопросе, мягко говоря, неприемлемой. Степанян подчеркнул, что политсилы Арцаха, несмотря на имеющиеся разногласия по различным вопросам, едины в вопросах, касающихся безопасности. “Безопасность коммуникаций  - красная линия для нас, политических сил Арцаха. Подобные вопросы должны  быть темой номер один во всеармянской политической повестке дня, однако, к сожалению, это не ощущается”, - резюмировал депутат НС Арцаха Гегам Степанян.