Անթույլատրելի ենք համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության այս աղաղակող քաղաքականությունը. ԱԳՆ 03/22/2022   17:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմի ակնհայտ միջամտությամբ Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, կրկին խափանվել է Հայաստանից բնական գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ: Այսպիսով, ձյան աննախադեպ տեղումների և աննախադեպ ցրտաշունչ եղանակային պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 120 000 բնակչությունը զրկվել է կենսական անհրաժեշտ գազամատակարարումից։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը 8 օր շարունակ թույլ չէր տալիս աշխատանքներ իրականացնել նույն տեղանքում չպարզված հանգամանքներում վթարված գազատարի վերանորոգման ուղղությամբ։
Այսպիսով, բացի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելուն ուղղված իր մյուս շարունակական գործողություններից և  Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային հումանիտար կառույցների մուտքը խոչընդոտելուց, Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով խաթարում է Լեռնային Ղարաբաղում կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը, ինչն ակնհայտորեն հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմանը։ Անթույլատրելի ենք համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության այս աղաղակող քաղաքականությունը։
Ստեղծված իրավիճակը հրատապ է դարձնում հումանիտար ճգնաժամի կանխման նպատակով միջազգային հանրության հստակ արձագանքը, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար կառույցների անհապաղ և անխոչընդոտ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում։

МИД Армении считает недопустимой вопиющую политику систематического насилия Баку в отношении армян Арцаха 03/22/2022   18:02  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с остановкой газоснабжения Арцаха.
"При явном вмешательстве азербайджанской стороны подача природного газа из Армении в Нагорный Карабах вновь была прервана в районе города Шуши, на территории, контролируемой Азербайджаном. Таким образом, в условиях беспрецедентного  снегопада и небывалых холодов около 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха лишились жизненно необходимого газоснабжения", - говорится в заявлении.
МИД Армении напоминает, что несколько дней назад Азербайджан на протяжении 8 дней не позволял проводить работы по ремонту газопровода, поврежденного при невыясненных обстоятельствах в той местности.
"Таким образом,  помимо непрекращающихся действий, направленных на оказание психологического давления на население Нагорного Карабаха, и воспрепятствования допуску международных гуманитарных организаций в Нагорный Карабах, Азербайджан умышленно подрывает нормальное функционирование жизненно важной инфраструктуры в Нагорном Карабахе, что явно ведет к возникновению гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе", - отмечается в заявлении.
МИД Армении считает недопустимой эту вопиющую политику систематического насилия в отношении армян Арцаха.
"Сложившаяся ситуация требует неотложной и внятной реакции международного сообщества для предотвращения гуманитарного кризиса, а также немедленного и беспрепятственного участия международных гуманитарных организаций в Нагорном Карабахе", - говорится в заявлении.