Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ուղիղ նշանառության տակ են հայտնվել Ներքին Հանդի գերեզմանատունը, եկեղեցին, արոտավայրերի մեծ մասը.ՄԻՊ 03/21/2022   11:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ աշխատանքային խումբը գործուղվել է Սյունիքի մարզի Ներքին հանդ բնակավայր և իրականացրել հրատապ փաստահավաք աշխատանքներ։
«Փաստահավաք աշխատանքի համար կարևոր նշանակություն են ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման հավաքագրված տեղեկությունները, քանի որ մինչև հրապարակային ահազանգերի ստացումը մեր Սյունիքի մարզային ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են եղել Կապանի համայնքապետարանի, այդ թվում՝ Ներքին Հանդ վարչական ղեկավարի հետ։
Փաստահավաք աշխատանքային խումբը Ներքին Հանդ բնակավայր այցի ընթացքում հանդիպել է բնակավայրի վարչական ղեկավարի և բնակիչների հետ, տեղում դիտարկել է գերեզմանատան, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի ու Շինատեղ կոչվող գյուղատեղիի հարակից տարածքները և փաստագրել է բնակիչների իրավունքների իրացման խնդիրները:
Զրույցների ու քննարկումների արդյունքում արձանագրվել է, որ Նոր Հանդի գերեզմանատան, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի և Շինատեղ կոչվող գյուղատեղիի հարակից բլրի վրա 2022 թվականի մարտի սկզբին ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայումը, այդ թվում՝ մի քանի վրանների տեղադրումը և իրենց դիրքերից թիկունք կառուցվող նոր ճանապարհները, նոր են։
Բնակիչները նախկինում նշված տարածքում չեն նկատել ադրբեջանական զինծառայողների կամ որևէ դիրք՝ նշելով, որ դեռ երկու ամիս առաջ այդ տեղանքից փայտ են հավաքել։ Ավելին, ըստ բնակիչների՝ ադրբեջանական զինծառայողներին առաջինը նկատել է գյուղի հովիվը։
Ստեղծված իրավիճակում կարևոր է արձանագրել, որ Ներքին Հանդ բնակավայրի բնակիչների հիմնական զբաղմունքն է անասնապահությունը և հողագործությունը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նոր դիրքավորման արդյունքում ուղիղ նշանառության ու դիտարկման տակ են հայտնվել բնակավայրի գերեզմանատունը, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի, եկեղեցին, ինչպես նաև գյուղի արոտավայրերի մեծ մասը՝ մոտ 50 հա, ինչպես նաև մի քանի գյուղացիների վարելահողերը և այգիները։ Անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բնակիչների համար այս իրավիճակը լրջագույն դժվարություններ է ստեղծել իրենց ապրուստը հոգալու համար։
Թեպետ գյուղում չկա խուճապային տրամադրություններ, սակայն գյուղացիներն անորոշ վիճակում են ստեղծված իրավիճակի հետ կապված:
Աշխատանքային խումբն արձանագրել է նաև, որ 2022 թվականի մարտի 16-ին Ներքին Հանդ բնակավայրում բնակիչների հետ հանդիպել են Սյունիքի մարզպետը և ՊՆ հրամանատարական կազմի ներկայացուցիչներ։ Բացի այդ, այս օրերին բնակիչների հետ պարբերաբար հանդիպումներ են իրականացրել Կապան համայնքի ղեկավարն ու նրա տեղակալները։
Այցի ընթացքում աշխատանքային խումբը հանդիպումներ է ունեցել նաև Կապան համայնքի ղեկավարի, Սյունիքի մարզպետարանի և այլ իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչների այցի արդյունքներն ու հետևությունները, ինչպես նաև նշված և այլ խնդիրների լուծման առաջարկություններն ուղարկվել են Կառավարությանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է հետամուտ լինել սահմանամերձ բնակավայրերի, այդ թվում՝ Ներքին Հանդի բնակիչների խնդիրների լուծման հարցերին»։
13:07 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղության խոսակցությունների համար այս պահին միջավայր չկա.ադրբեջանական կողմն անկեղծ չէ. ՄԻՊ
11:38 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն այցելել է «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ
23:54 07/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է հայ գերիների իրավունքներին և վերադարձին առնչվող հարցեր
17:28 07/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄանուել Մանուկյանը և Արտակ Ավետիսյանը ձերբակալվել են Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու համար.ՄԻՊ
20:22 26/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և ԱՀ օմբուդսմանները համատեղ հայտարարություն են արել Սումգայիթի ջարդերի տարելիցի առթիվ
22:04 25/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴիմումիս համաձայն ազատվում եմ աշխատանքից. Նունե Հովսեփյան
23:32 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը դիմել է ՍԴ. գոյություն չունի դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումը բողոքարկելու ընթացակարգ
13:48 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը շարժվում է վրեժխնդրության շարժառիթով. ՄԻՊ-ի կոշտ արձագանքը՝ Անդրեասյանին
12:45 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշ պաշտոնյաներ չեն գիտակցում, թե ինչ են խոսում, Ադրբեջանական ատելության և թշնամանքի քաղաքականությունը շարունակվում է. ՄԻՊ

Сельское кладбище, церковь, часть пастбищ села Неркин Ханд оказались под прямым прицелом азербайджанских ВС 03/21/2022   12:20  |  Лента новостей
Рабочая группа аппарата Защитника прав человека(омбудсмена) РА была командирована в село Неркин Ханд Сюникской области Армении для немедленного проведения работ по сбору фактов. Об этом на своей странице в Facebook написала омбудсмен Армении Криситна Григорян, представив подробности визита.
В ходе визита рабочая группа провела встречи с главами администраций и жителями населенных пунктов, на месте осмотрела прилегающие к кладбищу, мемориалу погибшим в Великой Отечественной войне и сельской местности под названием Шинатех территории, задокументировала проблемы реализации прав жителей.
По итогам  обсуждений было зафиксировано, что в начале марта 2022 года имела место новая дислокация азербайджанских ВС на холме, прилегающем к кладбищу, мемориалу погибшим в ВОВ и сельской местности под названием Шинатех, в том числе установка нескольких палаток и закладка дорог, ведущих с их позиций в тыл.
Жители ранее на упомянутых территориях не замечали азербайджанских военнослужащих или каких-либо позиций. Они указали, что еще два месяца назад они в этой местности собирали дрова. Более того, по словам жителей, первым азербайджанских военнослужащих заметил пастух.
"В сложившейся ситуации важно зафиксировать, что основным занятием жителей села Неркин Ханд является животноводство и земледелие. В результате развертывания азербайджанских военнослужащих на новых позициях под прямым прицелом оказались сельское кладбище, мемориал погибшим в ВОВ, церковь, а также большая часть пастбищ села, площадью примерно 50 га, а также пашни и сады сельчан.  Сложившая ситуация создала для занимающихся животноводством и земледелием жителей серьезные трудности для обеспечения средств к существованию", - написала она.
По словам омбудсмена, хотя в селе нет панических настроений, однако в создавшейся ситуации они оказались перед лицом неопределенности.
Рабочая группа также зафиксировала, что 16 марта 2022 года в населенном пункте Неркин Ханд с местными жителями встретился губернатор Сюника и представители командного состава МО. Кроме того, в эти дни с жителями регулярно встречался глава общины Капан и его заместители.
В ходе визита рабочая группа также провела встречи с главой общины Капана, чиновниками из администрации Сюникской области и другими компетентными лицами.
Результаты визита представителей омбудсмена и выводы, а  также  предложения по решению указанных и иных проблем будут направлены в правительство.