Արհեստածին Ադրբեջանը գոյության իրավունք չի կարող ունենալ. իրենց նպատակը Հայաստանի ոչնչացումն է.Վարդան Ոսկանյան 03/21/2022   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք այս ամբիոնից խոսել ենք ամեն ինչի մասին, սակայն չենք արծածել մեկ հարց՝ արդյո՞ք Ադրբեջանը գոյության իրավունք ունի: Այս մասին խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարեց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Ըստ նրա՝ երբ մենք քննարկում ենք՝ կարո՞ղ է Արցախը լինել Ադրբեջանի կազմում, թե չի կարող, սրանով հաստատում ենք Ադրեջանի գոյության իրավունքը.
«Այո՛ մենք պետք է հարցականի տակ դնենք Ադրբեջանի գոյության իրավունքը, քանի որ Ադրբեջանը, որպես պետություն, ստեղծվել է երկու առանցքի շուրջ՝ հակաիրանականության և հակահայկականության»,-ասաց նա:
Վարդան Ոսկանյանը հարց բարձրացրեց՝ արդյո՞ք Ադրբեջանը որևէ զիջման պարագայում չի համաձայնելու Հայաստանի գոյության շարունակականության հետ.
«Արդյոք մենք ունենք հնարավորություն՝ ոչնչացնելու Ադրբեջանը որպես պետականություն, կարծում եմ, առնվազն պետք է քննարկել։ Պետք է սահմանվի տեսլական՝ Ադրբեջանի չգոյությունը, այո, այս պետությունը իր հայկահայկական բնույթով, իր մարդատյաց բնույթով գոյություն ունենալ չի կարող, մի պետություն, որը պարբերաբար խոսում է Հայաստանի չգոյության մասին, գոյության իրավունք ունենալ չի կարող», - ասաց նա և հավելեց
«Այո, Բաքվի բռնապետական վարչախումբն ու Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորումը պետք է ոչնչանա, դա է մեր խնդիրրների լուծումը, որովհետև իրենց նպատակը Հայաստանի ոչնչացումն է, իրենց նպատակը Հայաստանի չգոյությունն է, հասկանո՞ւմ եք», - հայտարարեց Վարդան Ոսկանյանը։
10:55 19/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՌուսաստանը սկսել է հարվածներ հասցնել Բաքվի բռնապետի հակառուսական քարոզչամեքենային. Ոսկանյան
20:52 16/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի բռնապետը համարյա բացահայտորեն անցել է հակառուսական գործողությունների ճամբար․ Ոսկանյան
23:07 15/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի բռնապետսկան վարչախմբին զայրացրել է՝ երեկ ԵՊՀ-ի իրանագիտության ամբիոնում անցկացրած գիտաժողովը․ Ոսկանյան
11:51 14/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՈ՞վ է ասել, որ Ադրբեջանն անպայմանորեն պետք է կարողանա անարգել օգտվել Հայաստանի «քթի տակով» անցնող Բաքու-Կարին գազատարից.փորձագետ
21:34 13/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի բռնապետը փորձելով իրեն ներկայացնել չեզոք դիրքերից հստակորեն աշխատում է հակառուսական տիրույթում․ Ոսկանյան
19:28 12/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բաքուն և Թեհրանը «Արևելյան Զանգեզուրի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու» հուշագիր են ստորագրել, իսկ մեզանում չկա իրավիճակը գիտակցող իշխանություն». Վարդան Ոսկանյան
21:33 11/03/2022  |  ՔաղաքականՀայաստանի շահն այդ «երկխոսության» մեջ ուղղակի բացակայում է և, փաստացիորեն, առաջ է մղվում բացառապես թուրքական կողմի համար ձեռնտու օրակարգ․ Ոսկանյան
14:35 05/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՀաճախակիացել են Ադրբեջանից Լեհաստան ուղևորվող խիստ կասկածելի բեռով օդանավերի չվերթները. Ոսկանյան
22:22 04/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍրանով Ռուսաստանը փաստացիորեն ազատել է ուկրաինական երկինքը էրդողանական վարչախմբի «Բայրաքթարներից»․ Ոսկանյան

Восканян: искусственное образование под названием Азербайджан не может иметь право на существование, их цель – уничтожение Армении 03/21/2022 15:57 | Лента новостей
Мы с этой трибуны говорили обо всем, однако не затронули один вопрос: имеет ли Азербайджан право на существование? Об этом в ходе слушаний в парламенте Армении заявил иранист Вардан Восканян.
По его словам, когда мы обсуждаем, может ли Арцах быть в составе Азербайджана или не может, то тем самым подтверждаем право Азербайджана на существование. "Да, мы должны поставить под вопрос право Азербайджана на существование, поскольку Азербайджан как государство был создан вокруг двух осей: антииранизма и антиармянства", - сказал он.
Иранист задался вопросом: "Есть ли у нас смелость сказать нашему обществу, что в случае какой-то уступки Азербайджан не согласится с дальнейшим существованием Армении?"
Восканян напомнил, что бакинский диктатор прямо заявляет, что если Армения постарается восстановить свой оборонительный потенциал, то они нанесут очередной удар по ней.
"Есть ли у нас возможность уничтожить Азербайджан как государство? Полагаю, что как минимум следует это обсудить. Следует определить несуществование Азербайджана в качестве видения. Да, это государство с его антиармянским характером, античеловеческим характером существовать не может. Государство, которое периодически говорит о несуществовании Армении, не может иметь право на существование", - сказал он.
"Да, диктаторский режим Баку и искусственное образование под названием Азербайджан должны сгинуть. В этом заключается решение наших проблем, потому что их цель – уничтожение Армении, их цель – несуществование Армении. Понимаете?"- добавил Вардан Восканян.