Չե՞ն հասկանում մեր իշխանությունները, որ Արցախը գործընթացից դուրս թողնելով անդառնալի սխալ են գործում, թե՞ հերթական անգամ ադրբեջանական օրակարգն են սպասարկում.Վանեցյան 03/21/2022 12:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ու Արցախը այսօր կանգնած են անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առաջ: Խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը խաղաղության համար 5 պահանջ է ներկայացրել Հայաստանին։ Դրանք, ըստ Վանեցյանի, Արցախից հրաժարվելու, Արցախի հարցը վերջնական փակելու մասին են.
«Չենք կարող ուշադրություն չդարձնել այն միջավայրին, որի ներքո Ադրբեջանի կողմից ձևակերպվում են այս պահանջները՝ հոգեբանական ահաբեկում սահմանամերձ գյուղերի մեր հայրենակիցների նկատմամբ, հումանիտար աղետ Արցախում, սահմանային լարվածության աճ, հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումներ և տարբեր տրամաչափերի զինատեսակների կիրառում հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ, սա դասական իմաստով հարկադրանքի քաղաքականություն է՝ զինանոցում առկա գրեթե բոլոր տարբերակների օգտագործմամբ»,-ասաց ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը՝ հավելելով, որ Բաքվի կողմից իրականացվող այս հարկադրանքին սահուն կերպով աջակցում է նաև Ադրբեջանի ավագ եղբայրը՝ Թուրքիան, ինչի վկայությունը Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններն են առ այն, որ Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի առաջարկները։
«Այս ամենին ի պատասխան Երևանը խոսում է այսպես կոչված «խաղաղության դարաշրջան» բացելու մասին, առավել քան զավեշտալի են իշխանությունը ներկայացնող տարբեր պաշտոնյաների արձագանքները սահմանային խախտումներին և Արցախում ստեղծված սոցիալական-հումանիտար իրավիճակին։ Նույնքան զավեշտալի է Հայաստանի այսօրվա իշխանությունների դիրքորոշումը Ադրբեջանի կողմից ներկայացված 5 պահանջների վերաբերյալ: Տրամաբանական հարց է առաջանում՝ պատասխանե՞լ եք այդ պահանջներին, եթե պատասխանել եք, ապա ի՞նչ տրամաբանությամբ եք հրաժարվում հանրայնացնել այն»,-ասաց Վանեցյանը:
Իր ելույթում Արթուր Վանեցյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի իշխանությունները Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունները կազմակերպելու համար դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ ընդգծելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նման մանդատ չունի.
«Չե՞ն հասկանում մեր իշխանություններն արդյոք, որ այս կերպ Արցախը գործընթացից դուրս թողնելով անդառնալի սխալ են գործում, թե հերթական անգամ ադրբեջանական օրակարգն են սպասարկում՝ ի հաշիվ Արցախի ու Հայաստանի կենսական շահերի»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը:

Артур Ванецян обрушился с критикой на власти Армении 03/21/2022 12:58 | Лента новостей
Армения и Арцах сегодня сталкиваются с серьезнейшими вызовами безопасности, заявил глава парламентской фракции “Честь имею”, бывший директор Службы национальной безопасности(СНБ) Артур Ванецян в ходе своего выступления в НС.
Он напомнил, что Азербайджан представил Армении 5 требований для мира, в которых, по словам Ванецяна, речь идет об отказе от Арцаха и закрытии Арцахского вопроса.
“Мы не можем игнорировать ту обстановку, в которой Азербайджаном формулируются эти требования: психологический террор наших соотечественников в приграничных селах, гуманитарная катастрофа в Арцахе, рост напряженности на границе, регулярные нарушения режима прекращения огня, обстрел армянских населенных пунктах с применением оружия разного калибра. Это в классическом понимании политика принуждения с использованием всех возможных вариантов, имеющихся в арсенале”, - сказал глава оппозиционной фракции, добавив, что Баку в этом деле помогает его старший брат – Турция. Свидетельством тому, как указал депутат, являются заявления высокопоставленных чиновников Турции о том, что Армения должна принять предложения Азербайджана.
“В ответ на все это Ереван говорит об открытии так называемой “эпохи мира”. Еще более смехотворны отклики различных чиновников от власти на нарушения перемирия и сложившуюся в Арцахе социально-гуманитарную ситуацию. Столь же смехотворна позиция нынешних властей Армении относительно представленных Азербайджаном 5 требований. Возникает логичный вопрос: вы ответили на эти требования? Если вы ответили на азербайджанское предложение, то по какой логике отказываетесь обнародовать его?”- сказал Ванецян.
В ходе своего выступления Артур Ванецян напомнил, что власти Армении для организации переговоров относительно мирного соглашения с Азербайджаном обратились к сопредседателям Минской группы ОБСЕ и подчеркнул, что у Минской группы нет такого мандата.
"Действительно ли не понимают наши власти, что, оставляя таким образом Арцах вне процесса, совершают непоправимую ошибку, или в очередной раз обслуживают азербайджанскую повестку за счет жизненно важных интересов Арцаха и Армении?" - заявил Артур Ванецян.