Արարատ Միրզոյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը 03/17/2022   21:03
Մարտի 17-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալ Միրչա Ջոանայի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել ՆԱՏՕ֊ի հետ գոյություն ունեցող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ: Այս համատեքստում, որպես համագործակցության զարգացման արդյունավետ գործիք, կարևորվել է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացումը։
Անդրադարձ է կատարվել հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումների` միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին ունեցած մասնակցությանը և միջազգային անվտանգության ու կայունության ամրապնդման գործում Հայաստանի ներդրմանը:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստան - Ադրբեջան սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակը, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման դեպքերը և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումների գործադրման փաստերը։
Արարատ Միրզոյանը և Միրչա Ջոանան նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։
Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարարը Հյուսիսատլանտյան խորհրդում հանդես է եկել ելույթով, որտեղ անդրադարձել է անցած 30 տարիների ընթացքում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, 2020թ․ Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի հետևանքներին, հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային կազմակերպությունների մուտքի հարցերին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռնակարներին ու հնարավորություններին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ առանց նախապայմանների բանակցություններին, ինչպես նաև միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք հարցերի:
19:58 16/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն պատրաստ է Ադրբեջանի հետ առանց նախապայմանների բանակցություններին. ԱԳ նախարարի ելույթը Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովին
12:39 14/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ի ներգրավումն Ուկրաինայի շուրջ հակամարտությանը կարող է Երրորդ աշխարհամարտի հանգեցնել. Շառլ Միշել
16:18 12/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ

Глава МИД Армении обсудил с первым заместителем генсека НАТО вопросы региональной безопасности 03/18/2022   09:14  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 17 марта в Брюсселе встретился с заместителем Генерального секретаря НАТО Мирчей Джоанэ. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян выразил удовлетворение в связи с существующим политическим диалогом с НАТО. В этом контексте была подчеркнута важность реализации Индивидуального плана партнерства в качестве эффективного инструмента развития сотрудничества.
Были также затронуты вопросы участия армянских миротворческих подразделений в международных миротворческих миссиях и вклада Армении в укрепление международной безопасности и стабильности.
Были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе, текущую ситуацию в Нагорном Карабахе, нарушения Азербайджаном режима прекращения огня и действия, направленные на создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, факты оказания психологического давления на гражданское население.
Арарат Мирзоян и Мирча Джоанэ обменялись мнениями о процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией.
В тот же день министр иностранных дел РА выступил с речью в североатлантическом Совете, в котором коснулся сотрудничества Армения-НАТО за последние 30 лет, последствий агрессии Азербайджана против Арцаха, гуманитарных вопросов требующих безотлагательного решения, в частности, вопросов незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и доступа международных организаций в Нагорный Карабах, перспектив и возможностей мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта без предварительных условий в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также ряда вопросов международной и региональной безопасности.