Արցախում գազամատակարարումը դեռ չի վերականգնվել, ժամկետի մասին էլ տեղեկություն չկա 03/18/2022 16:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը դեռ զրկված է գազամատակարարումից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ասել է Արցախի Նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը՝ նշելով, որ հայտնի չէ նաև՝ թե այն երբ կվերականգնվի։
Հիշեցնենք, որ Արցախի տեղեկատվական շտաբը մարտի 16-ին հայտարարություն էր տարածել, որ վթարի վերացման աշխատանքները սկսվել են և պայմանավորվածություն կա, որ կարճ ժամկետում գազամատակարարումը կվերականգնվի։
Արդեն 11-րդ օրն է՝ Արցախի ողջ բնակչությունը՝ 100 000 մարդ, զրկված է գազամատակարարումից։ Ադրբեջանը չի թույլատրում, որ մասնագետները մոտենան Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատարի վթարված հատվածին, որը գտնվում է Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Շուշի-Լիսագոր հատվածում։ Չի բացառվում, որ գազատարը միտումնավոր է վնասել ադրբեջանական կողմը։
Գազամատակարարման խափանման պատճառով Արցախում առաջացել են բազմաթիվ հումանտար խնդիրներ՝ կապված ջեռուցման, սննդի, կրթության, առողջապահության հետ։ Կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում խնդիրներ են առաջացել։

Подача газа в Арцах все еще не восстановлена – пресс-секретарь президента 03/18/2022   16:59  |  Лента новостей
Арцах все еще лишен газоснабжения. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян, отметив, что пока не известно, когда возобновится подача газа.
16 марта Инфоштаб Арцаха сообщил о начале ремонта поврежденного участка газопровода.
В сообщении отмечалось, что в соответствии с договоренностью газоснабжение будет восстановлено в кратчайшие сроки.
Уже 11-ый день, как население Арцаха, 100 тыс. человек, лишены газоснабжения. Азербайджан не допускает специалистов к поврежденному участку идущего из Армении в Арцах газопровода, который находится на участке Шуши-Лисагор, перешедшем под контроль Азербайджана. Не исключено, что газопровод был умышленно поврежден азербайджанской стороной.
Из-за сбоя газоснабжения в Арцахе возникли многочисленные гуманитарные проблемы, связанные с отоплением, продовольствием, образованием, здравоохранением. Проблемы возникли почти во всех сферах жизнедеятельности.