Բլինքենն ու Չավուշօղլուն քննարկել են Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը 03/17/2022 10:52 | Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երեկ հեռախոսով քննարկել են Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը և երկրում իրավիճակը կարգավորելու դիվանագիտական ջանքերը, հայտնում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը, գրում է interfax-ը:
«ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն քննարկել են Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու դիվանագիտական ջանքերը», - ասվում է Պետդեպարտամենտի մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Բլինկենն իր թուրք գործընկերոջը տեղեկացրել է Ուկրաինայի ժողովրդին ԱՄՆ-ի աջակցության և Ռուսաստանի դեմ հետագա միջոցների մասին։ Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Անկարային՝ Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը հանձնառության, ինչպես նաեւ Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելու Թուրքիայի ջանքերի համար։
Նախօրեին Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան շարունակում է շփումները Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ հրադադարի եւ Թուրքիայի քաղաքացիների տարհանման շուրջ։ Նա նշել է, որ Թուրքիան համագործակցում է երկու երկրների հետ Ուկրաինայից իր քաղաքացիների տարհանման հարցով:

Блинкен и Чавушоглу обсудили обстановку на Украине 03/17/2022 11:01 | Международные новости
Госсекретарь США Энтони Блинкен и глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в среду обсудили по телефону обстановку на Украине и дипломатические усилия по урегулированию ситуации в этой стране, передает “Интерфакс” со ссылкой на Госдеп США.
"Госсекретарь Блинкен и министр иностранных дел Чавушоглу обсудили текущие дипломатические усилия по прекращению (...) войны", - говорится в пресс-релизе госдепа.
Как отмечается в документе, Блинкен предоставил турецкому коллеге обновленную информацию о поддержке США народа Украины и о дальнейших мерах в отношении России. Кроме того, госсекретарь США поблагодарил Анкару "за ее приверженность суверенитету и территориальной целостности Украины, а также за усилия Турции по предоставлению помощи Украине".
Накануне Чавушоглу заявил, что Анкара продолжает контакты с Россией и Украиной по вопросам прекращения огня и эвакуации турецких граждан. Он отметил, что Турция сотрудничает с обеими странами по вопросу эвакуации своих граждан из Украины.