Բավակա´ն է ձեր անպատասխանատու հայտարարություններով խաթարեք մեր ողջ բնակչության ու երկրի անվտանգությունը. Արման Թաթոյանը ՊՆ-ին մեղադրում է կեղծիք տարածելու մեջ 03/16/2022   00:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարության այսօրվա հայտարարությունը՝ կապված Ներքին Հանդի հետ, իրականությանը չի համապասխանում: Դա ՀՀ ինքնիշխան տարածքը Ադրբեջանին զիջող և բնակչությանը վտանգի տակ դնող հայտարարություն է: Նման գնահատականով է հանդես եկել ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը` հրապարակելով այս պահին առկա   հետևյալ փաստերը.
1. Ադրբեջանական զինված ծառայողները մոտ 2 շաբաթ առաջ մինչև 1 կիլոմետր հանգիստ ներխուժել են ու տեղակայվել Հայաստանի, մասնավորապես՝ Կապան համայնքի Ներքին Հանդ գյուղի տարածքում, այդ թվում` վրաններ տեղադրելով: Ավելի ճշգրիտ` խոսքը Ներքին Հանդի վարչական տարածքում գտնվող նախկին գյուղի մասին է:
2. Ներխուժելուց հետո ադրբեջանական զինված ծառայողները սկսել են իրենց համար դեպի «իրենց նոր դիրքը» տանող ճանապարհ կառուցել, այդ թվում` տեխնիկայի օգտագործմամբ: Աշխատանքները դադարեցրել են միայն վերջին մի քանի օրվա եղանակային պայմանների, մասնավորապես` ձյան պատճառով:
3. Ներքին Հանդում բանկիչներն ի սկզբանե տեղյակ են այս ներխուժման մասին, նրանք են նկատել ադրբեջանական զինծառայողներին և Կառավարությունից բացատրությունների բացակայության պայմաններում մարդիկ հայտնվել են անորոշության ու անհանգստության մեջ:
4. Վերջին մի քանի օրերին սկսվեցին արդարացի հանրային քննարկումներ ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից ՀՀ տարածք ներխուժելու վերաբերյալ, եղան լրատվամիջոցների հրապարակումներ:
5. ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն այսօր ստիպված հանդես եկավ ներխուժումը «կտրականապես հերքող» պաշտոնական հայտարարությամբ և նշեց.
«Նշված [այսինքն` Ներքին Հանդի] հատվածում, որը գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ադրբեջանական ստորաբաժանումներն ունեն մի քանի դիրք, որոնք, կահավորված չլինելու պատճառով, ձմեռային ժամանակահատվածում հնարավոր չէ օգտագործել։ Հիմա, կապված եղանակային պայմանների փոփոխության հետ, ադրբեջանական զինվորականներն ընդամենը վերադառնում են այդ դիրքեր»:
Պաշտպանության նախարարության այս հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
«Նախ, Ներքին Հանդի և հարակից մի քանի գյուղի բնակիչների վկայությամբ` որոշակի ձյուն եկել է միայն դեկտեմբեր և հունվար ամիսներին, բայց անանցանելի պայմաններ չեն առաջացել առհասարակ, իսկ փետրվարին եղանակային պայմանները եղել են գարնանային բնույթի:
Ես ինքս այս տարածքներում եղել եմ 2021թ. դեկտեմբերի սկզբին, ինչպես նաև 2022թ. փետրվարի 16-ին և 17-ին և կարող եմ համոզված պնդել, որ եղանակային պայմանները 2 այցերի ժամանակ էլ բնույթով գարնանային էին, գրունտային ճանապարհներն անգամ առավելապես չոր էին:
Հետևաբար, հակառակ ՊՆ-ի պնդման` եղանակային պայմանների պատճառսվ տարածք օգտագործելու անհնարինության մասին խոսք լինել չի կարող:
Նշվածից բացի, այդ տարածքում ադրբեջանական զինված դիրքեր կամ այլ տեղակայումներ երբևէ չեն եղել: Չեն եղել ու հիմա էլ չկան ՀՀ Զինված ուժերի դիրքեր կամ այլ տեղակայումներ:
Ավելին, գյուղի բնակիչների վկայությամբ՝ այն վայրերից, որտեղ ներխուժել ու ապօրինաբար տեղակայվել են ադրբեջանական զինված ծառայողները, իրենք ազատ օգտվել են նախորդող ողջ ժամանահատվածում, այդ թվում` արոտավայրերից ու հողատարածքներից. ադրբեջանական որևէ ծառայող այդ վայրերում երբևէ չի եղել:
Այս պահին ադրբեջանական զինված ծառայողները տեղակայված են գյուղի անվտանգության ու մարդկանց իրավունքների տեսանկյունից բոլոր առումներով բացարձակ անընդունելի վայրում` անմիջական դիտարկման տակ ունենալով գյուղը:
Ուստի, ՀՀ պաշտպանության նախարարության այսօրվա հայտարարությունը բացարձակ դատապարտելի է. դրանով փաստացի ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մասը զիջվում է Ադրբեջանին:
Այդ հայտարարությունը, ամբողջությամբ անտեսելով մարդկանց անվտանգությունը, լեգիտիմացնում է ադրբեջանական զինվորականների իրավական որևէ հիմք չունեցող ներկայությունը Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Ներքին Հանդ գյուղի տարածքում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը նաև խիստ խնդրահարույց է ՀՀ ԶՈւ և ՀՀ ԱԱԾ զինծառայողների անվտանգության ու կյանքի իրավունքի տեսանկյունից:
Դրանից բացի, խիստ մտահոգիչ է, որ Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում օգտագործված են ձևակերպումներ, որոնք արադացնում են ադրբեջանական Զինված ուժերի արարքները, նրանց անմեղ է ներկայացնում Ներքին Հանդի ու մեր երկրի ողջ բնակչության առաջ:
Դեռ այսքանից հետո Կառավարությունը մարդկանց պահում է անորոշության մեջ ու անգամ բացատրություն չի տալիս, թե արդեն 2 շաբաթ է, ինչ են անում ադրբեջանական զինված ծառայողները Ներքին Հանդում: Հետո էլ մարդկանց մեղադրում է, թե խուճապ են տարածում:
Չի´ կարելի դժգոհություն չառաջացնելու ու սեփական թողտվությունը ծածկելու համար մարդկանց պահել անորոշության ու անհանգստության մեջ:
Ո՞ր իրավունքով է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անում ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մասը Ադրբեջանին զիջող, ադրբեջանական իրավազորությունը ապօրինաբար հաստատող և ողջ երկրի անվտանգությունը վնասող հայտարարություն:
Այդ հայտարարությամբ սեփական ժողովրդից ու արտաքին աշխարիհից թաքցվում են ադրբեջանական հանցավոր արարքները:
Բավակա´ն է ձեր անպատասխանատու հայտարարություններով խաթարեք մեր ողջ բնակչության ու երկրի անվտանգությունը, նպաստեք մարդկանց իրավունքների խախտումներին», - ընդգծել է նախկին ՄԻՊ-ը:
17:44 15/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը Ներքին Հանդի հատվածում թեթև զրահատեխնիկա է կուտակել.Վահե Հակոբյան
12:54 15/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները Սյունիքի Ներքին Հանդում տեղակայված են արդեն առնվազն 10 օր․ նրանց հայտնաբերել է հովիվը
23:38 09/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿապան-Ճակատեն ճանապարհին Ադրբեջանի զինուժի տեղակայումներն ուղիղ սպառնալիք են թե՛ Կապանի, թե՛ ողջ երկրի համար․ Թաթոյան
14:22 09/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքում կառուցվող այլընտրանքային ճանապարհը կրկին տարբեր հատվածներում գտնվում է ադրբեջանական զինված ծառայողների անմիջական դիտարկման ներքո. Թաթոյան
15:05 08/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրելի՛ կանայք, Ձեր նվիրումի ու հոգատարության, ձեր էության վառ գույների շնորհիվ է աշխարհը փոխվում, դառնում ավելի բարի ու լցվում համբերությամբ. Թաթոյան
20:20 28/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային կառույցները պետք է հասկանան, որ ադրբեջանական քաղաքական հայտարարությունները տրամագծորեն հակասում են նրանց ու նրանց զինված ուժերի արարքների իրական վիճակին․ Թաթոյան

Заявление Минобороны о ситуации в селе Неркин Ханд не соответствует действительности: Татоян обрушился с критикой на власти Армении 03/16/2022   10:17  |  Комментарий
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян заявил, что заявление министерства обороны РА  от 15 марта относительно ситуации в селе Неркин Ханд Сюникской РА области не соответствует действительности.
"Данное заявление является уступкой суверенной территории Армении Азербайджану и ставит под угрозу население", - написал он на своей странице в Facebook.
Татоян заявил, что азербайджанские военные около 2 недель назад примерно на 1 км спокойно вторглись на территорию Армении, в частности, на территорию села Неркин Ханд общины Капан и разместились там, в том числе установив палатки. Более того, речь идет о бывшем селе, находящемся на административной территории Неркин Ханда.
После этого, как рассказал экс-омбудсмен Армении, азербайджанские военные начали строить для себя дорогу, ведущую к “своим новым позициям”, в том числе с применением техники. Упомянутые работы были приостановлены только в последние несколько дней из-за погодных условий, в частности, из-за снега.
Бывший омбудсмен Армении отметил, что жители села изначально знали об этом вторжении, это они заметили азербайджанских военных, и в условиях отсутствия объяснений со стороны правительства люди пребывают в состоянии неопределенности и тревоги. Арман Татоян отметил, что в последние дни развернулись нелицеприятные дискуссии относительно вторжения азербайджанских военнослужащих на территорию Армении, появились публикации в СМИ.
Он указал, что Минобороны РА во вторник вынуждено было выступить с официальным заявлением, “категорически опровергающим” вторжение, согласно которому “на указанном участке(то есть – на участке Неркин Ханда), который находится под азербайджанским контролем, азербайджанские подразделения имеют несколько позиций, которые не оборудованы, и их невозможно использовать в зимний период. Сейчас, в связи с изменением погодных условий, азербайджанские военные  всего лишь возвращаются на эти позиции”.
Экс-омбудсмен Армении заявил, что данное заявление Минобороны не соответствует действительности.
Татоян заявил, что по свидетельству жителей Неркин Ханда и других близлежащих сел, снег в данном районе шел только в декабре и январе, однако не вызвал проблем с проходимостью дорог. В феврале же погодные условия были близки к весенним.
Он также добавил, что сам бывал там в начале декабря 2021 года, а также 16 и 17 февраля 2022 года и может  с уверенностью утверждать, что погодные условия в ходе двух визитов были близки к весенним, даже грунтовая дорога была сухой.
Следовательно, как указал экс-омбудсмен Армении, вопреки утверждениям МО, и речи быть не может  о невозможности использования территории из-за погодных условий. Помимо отмеченного,  как сообщил Татоян, на указанной территории никогда не было позиций азербайджанских ВС. Также, по его словам, там не было и нет позиций ВС Армении.
Более того, как отметил он, по рассказам местных жителей, они весь предыдущий период свободно использовали те места, куда незаконно вторглись и разместились азербайджанские ВС, в том числе пастбища и земельные участки; ни одного азербайджанского военнослужащего там никогда не было.
Татоян заявил, что в данный момент азербайджанские ВС размещаются в абсолютном неприемлемом с точки зрения безопасности и прав человека месте, откуда непосредственно просматривается село.
Поэтому, по его словам, заявление МО РА, которым часть суверенной территории Армении фактически уступается Азербайджану, заслуживает осуждения. Экс-омбудсмен также отметил, данное заявление, полностью игнорируя безопасность людей, легитимирует присутствие азербайджанских военных на территории села Неркин Ханд общины Капан Сюникской области, не имеющее под собой никаких правовых оснований
“Вызывают тревогу также использованные в заявлении Минобороны формулировки, которые оправдывают деяния азербайджанских ВС, представляя их невинными перед населением Неркин Ханда и всей страны", - отметил он.
И даже после этого, как указал Татоян, правительство держит людей в неопределенности, даже не объясняет, что делают уже 2 недели азербайджанские военнослужащие в Неркин Ханде.
"А потом обвиняет людей в том, что они сеют панику. Нельзя держать людей в состоянии неопределенности и тревоги во избежание недовольства и для сокрытия собственного попустительства”, - написал он.
“Хватит подрывать своими безответственными заявлениями безопасность всего нашего населения и страны и способствовать нарушениям прав человека”, - подчеркнул Арман Татоян.