Կառավարությունն առաջարկում է բարելավել փոքր եւ միջին արտահանողների մաքսային գործընթացը 03/16/2022 16:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ մարտի 16-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվող փոփոխությունն ուղղված է մաքսային ձեւակերպումների գործընթացի պարզեցմանը եւ դյուրինացմանը, ինչպես նաեւ դրա համար պահանջվող ծախսերի կրճատմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ օրինագծով նախատեսվում է հնարավորություն ընձեռել տնտեսվարող սուբյեկտներին` չվճարել մեկ փոխադրողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով ՀՀ-ից արտահանվող, ընդհանուր մաքսային արժեքը 1 մլն ՀՀ դրամ եվրոյին համարժեք գումարը չգերազանցող գումարի չափով ապրանքների համար գանձվող մաքսավճարները:
Նշվել է նաեւ, որ առաջարկվող փոփոխությունն ուղղված է մրցակցային միջավայրի բարելավմանը, մասնավորապես` վերոնշյալ իրավական կարգավորման շրջանակներում տնտեսվարողների` ցածր արժողություն ունեցող ապրանքների արտահանման դեպքում վերջիններս ազատվում են պետական տուրքի վճարման պարտականությունից, ինչն էլ կհանգեցնի նշված շուկաներում մատակարարների քանակի ավելացմանը: Նախագծի ընդունման եւ կիրարկման արդյունքում գործարար եւ ներդրումային միջավայրի վրա նախատեսվում է դրական ազդեցություն` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կարգավորումները կնպաստեն մաքսային ձեւակերպումների գործընթացի պարզեցմանը, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության սուբյեկտների ֆինանսական եւ վարչարարական ծախսերի կրճատմանը:
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունմամբ պետական բյուջեի եկամուտները կնվազեն միջինում 106.35 մլն դրամի չափով:

Правительство Армении предлагает улучшить таможенный процесс для малых и средних экспортеров 03/16/2022   16:56  |  Экономика
Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам под председательством Вaге Акопяна 16 марта обсудила в первом чтении представленный правительством проект о внесении изменения в закон “О государственной пошлине”. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
По повестке заседания выступил министр экономики РА Ваан Керобян, аргументировавший целесообразность предлагаемого изменения.
Отмечено, что вносимая поправка направлена на улучшение конкурентной среды, в частности, в рамках правового регулирования при вывозе малоценных товаров последние освобождаются от обязанности уплаты госпошлины, что увеличит количество поставщиков на указанных рынках. В итоге принятия и реализации проекта ожидается положительное влияние на деловую и инвестиционную среду – с учетом того, что регламенты облегчат процесс таможенного оформления, а также снизят финансовые и административные расходы мелких и средних предприятий.
С принятием законодательной инициативы доходы государственного бюджета снизятся в среднем на 106,35 млн драмов.