ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Արցախի խորհրդարանականներին 03/16/2022 15:25 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 16-ին ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին, որոնք Հայաստանում մասնակցում են ՀՀ ԱԺ համանուն հանձնաժողովի հետ համատեղ ընդլայնված նիստին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ հանձնաժողովի փոխնախագահ Թագուհի Ղազարյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը եւ անձնապես ինքը պատրաստ են աջակցելու համատեղ օրակարգով իրականացվող ծրագրերին եւ նախաձեռնություններին: ԱԺ նախագահի խնդրանքով Արցախի պատվիրակության ղեկավար, ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը մանրամասներ է ներկայացրել ընդլայնված նիստից: Նա կարեւորել է համատեղ հաղորդակցման հարթակի ստեղծումը, որը հայաստանցի գործընկերների հետ առավել օպերատիվ շփումների հնարավորություն է ընձեռելու:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Արցախում գազատարի վթարի հետեւանքով առաջացած գազամատակարարաման խնդիրներին, անվտանգային հարցերին: Արցախցի գործընկերները կարեւորել են կրթության ոլորտի զարգացման, հումանիտար հարցերի լուծման, մեդիագրագիտությանն առնչվող խնդիրների վերացման անհրաժեշտությունը, որոնք հայաստանյան գործընկերների հետ համատեղ նիստի օրակարգային հարցերից են:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանին:

Спиекр НС Армении Ален Симонян принял парламентариев Арцаха 03/16/2022   16:15  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 16 марта принял членов Постоянной комиссии по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту НС Республики Арцах, участвующих в совместном расширенном заседании с аналогичной комиссией НС РА.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, во встрече также приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян и зампредседателя комиссии Тагуи Казарян.
Приветствуя гостей, спикер отметил, что Национальное Собрание Армении и он лично готовы поддержать реализуемые программы и инициативы с единой повесткой. По просьбе спикера НС подробности расширенного заседания представил руководитель делегации Арцаха, председатель Постоянной комиссии НС по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту Арам Арутюнян. Он подчеркнул важность создания совместной коммуникационной площадки, что даст возможность более оперативных контактов с коллегами из Армении.
На встрече затронуты вопросы газоснабжения, вызванные аварией на газопроводе в Арцахе, проблемы безопасности. Арцахские партнеры подчеркнули необходимость развития сферы образования, решения гуманитарных вопросов, проблем медиаграмотности, которые среди вопросов  повестки дня совместного заседания.
В завершение встречи председатель НС А.Симонян передал свои теплые приветствия председателю арцахского парламента А.Товмасяну.
15:01 22/01/2021  |  КомментарийЭксперт обратил внимание на отсутствие Виталия Баласаняна на расширенном заседании Совбеза