Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ 03/14/2022   21:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցերին և կարևորել ռազմավարական երկխոսության շարունակականության ապահովումը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության զարգացման ու ամրապնդման նպատակով: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկյան կողմին՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանին հետևողական աջակցություն ցուցաբերելու համար  և ընդգծել, որ ժողովրդավարության հետագա ամրապնդումը ՀՀ կառավարության բացարձակ առաջնահերթությունն է և մեր երկիրը հաստատակամորեն շարունակելու է շարժվել այդ ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էնթոնի Բլինքենն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին և լարվածության աճին:
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովումը՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ պետքարտուղարը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման, տարածաշրջանում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հնարավորությունների, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ընթացող երկխոսության շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին, այդ թվում՝ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակին:
21:49 13/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՏվյալներ չկան, որ Էրբիլի հրթիռակոծությունն ուղղված է եղել ԱՄՆ-ի դեմ․ Պետդեպ
20:57 13/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրպենում մահացած Բրենտ Ռենոնը իրականում ամերիկյան հետախուզության աշխատակից է

Пашинян переговорил по телефону с госсекретарем США 03/15/2022 00:12 | Лента новостей
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с государственным секретарем Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкеном.
Как сообщает пресс-служба главы правительства Армении, собеседники коснулись вопросов повестки армяно-американских отношений, подчеркнули важность обеспечения продолжительности стратегического диалога в целях развития и укрепления двустороннего сотрудничества в различных сферах. Премьер-министр поблагодарил американскую сторону за оказываемую Армении последовательную поддержку в реализации демократических реформ, а также подчеркнул, что дальнейшее укрепление демократии является безусловным приоритетом правительства Армении и наша страна продолжит неуклонно двигаться в этом направлении.
Никол Пашинян и Энтони Блинкен коснулись происходящих на Южном Кавказе процессов, ситуации вокруг Нагорного Карабаха и эскалации напряженности.
Стороны отметили важность сохранения стабильности и мира в регионе, подчеркнув необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, что будет способствовать установлению мира между Арменией и Азербайджаном.
Премьер-министр Республики Армения и госсекретарь США обменялись мнениями о демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, возможностей разблокирования коммуникаций в регионе, а также диалоге между Арменией и Турцией.