ՀՀ-ում օտարերկրյա դեսպաններին ԱԳՆ-ում ներկայացվել են Արցախում հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելու՝ Ադրբեջանի քայլերը 03/14/2022   21:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի են ունեցել հանդիպումներ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպումների ընթացքում օտարերկրյա դիվանագետներին է ներկայացվել Ադրբեջանի կողմից Արցախում հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելուն ուղղված գործողությունները, այդ թվում՝ գազի մատակարարման շարունակական խաթարումը, ենթակառուցվածքների և քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումը, Արցախի բնակչության նկատմամբ այլ հոգեբանական ճնշումների գործադրումը։
Հումանիտար ճգնաժամի կանխման համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության համաչափ և հստակ արձագանքի կարևորությունը։
19:35 14/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված մի խումբ դեսպանների

МИД Армении представил зарубежным дипломатам действия Баку по созданию гуманитарного кризиса в Арцахе 03/15/2022   09:50  |  Лента новостей
В Министерстве иностранных дел Армении 14 марта состоялись встречи с руководителями аккредитованных в стране дипмиссий и представителями международных организаций.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА, в ходе встречи зарубежным дипломатам были представлены действия Азербайджана по созданию гуманитарного кризиса в Арцахе, в том числе продолжающееся нарушение газоснабжения, взятие под прицел инфраструктур и гражданского населения, оказание иного психологического давления на население Арцаха.
В контексте предотвращения гуманитарного кризиса была подчеркнута важность соразмерной и четкой реакции международного сообщества.