Որքան էլ որ մեր` հայերիս համար ցավալի է տեսնել Ուկրաինայում շարունակվող աղետը, մեզ համար անընդունելի են միջազգային կազմակերպությունների տարբերակված մոտեցումները. Արմեն Գեւորգյան 03/15/2022 16:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ լիագումար արտահերթ նիստում
Հետևելով այս օրերի քննարկումներին՝ ակամայից հարց է ծագում․ իսկ ո՞ւր էր մեր կազմակերպությունը, երբ Ադրբեջանը, լինելով Եվրոպայի
Խորհրդի անդամ, Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի) դեմ պատերազմ էր սանձազերծում և օկուպացնում Եվրոպայի Խորհրդի մեկ այլ անդամի՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները։
Հիշեցնեմ, որ 2020թ-ի սեպտեմբերին Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց՝ հայ ժողովրդին իր պատմական հողի վրա ապրելու իրավունքից զրկելու համար: Թուրքական ռազմական ԱԹՍ-ներով սպանվում էին հազարավոր մարդիկ, ավերվում էին հիվանդանոցներ, դպրոցներ ու խաղաղ բնակչության տները։ Ինչպիսի՞ հիասթափություն ապրեցին Հայաստանի և Արցախի հասարակ քաղաքացիները, երբ նրանք Եվրոպայի Խորհրդի կողմից այդպես էլ չտեսան պատժամիջոցներ:
Իսկ արդյոք գիտե՞ն Եվրոպայի Խորհրդի իմ գործընկերները այս օրերին Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի մասին։ Մեկ շաբաթից ավել է, ինչ այստեղ բնակչությունը ստիպված է ապրել առանց գազի և էլեկտրականության, պարբերաբար կրակ է արձակվում խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ, իսկ Ադրբեջանի կառավարությունը բնիկ ժողովրդին հետևողականորեն կոչ է անում լքել սեփական տները, հակառակ դեպքում կլինեն իրական հետևանքներ։ Այս ամենը վկայում է էթնիկ զտումների մասին և միջազգային իրավունքի տարրական նորմերի ակնհայտ խախտում է։
Կկարողանա՞ արդյոք մեր կազմակերպությունը կանխել նոր ողբերգությունը Լեռնային Ղարաբաղում: Այս կասկածներն առաջանում են հաշվի առնելով այն, որ այս դահլիճում ընդունված բանաձևերը, արհեստականորեն երկու կողմերին հավասար մեղադրելով, փաստացի լեգիտիմացնում են Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի արդյունքները։
Լինելով Հայաստանի ներկայացուցիչ՝ շատ լավ հասկանում եմ ցանկացած պատերազմի ողբերգությունը և Ուկրաինայում շուտափույթ խաղաղության կոչ եմ անում։ Որքան էլ որ մեր` հայերիս համար ցավալի է տեսնել Ուկրաինայում շարունակվող աղետը, մեզ համար անընդունելի են միջազգային կազմակերպությունների տարբերակված մոտեցումները։ Խաղաղության և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը չի կարող փոքր և մեծ պետությունների համար տարբեր լինել։ Չկան լավ ու վատ պատերազմներ։ Ես իսկապես հույս ունեմ, որ մեզ համար հայ, ուկրաինացի և Եվրոպայի այլ երեխաների տառապանքները աշխարհաքաղաքական ծագում չունեն։
Մենք պետք է մտորենք այն հարցի շուրջ, թե ինչու են Եվրոպայում անընդհատ պատերազմներ լինում։ Մեր պատմական առաքելությունը չկորցնելու համար՝ մենք պետք է խորհենք, թե ինչո՞ւ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո չկարողացանք կերտել ավելի համախմբված ու հակամարտություններից զերծ Մեծ եվրոպական ընտանիք:

Знают ли коллеги по СЕ о гуманитарной катастрофе в Арцахе? Армен Геворкян в ПАСЕ указал на двойные стандарты Европы 03/15/2022   18:07  |  Лента новостей
Член армянской делегации в ПАСЕ Армен Геворкян выступил на пленарной сессии ПАСЕ.
"Наблюдая за обсуждениями невольно задаешься вопросом, а где была наша организация,, когда Азербайджан, будучи членом Совета Европы, развязал войну против Республики Арцах(Нагорный Карабах) и оккупировал суверенную территорию Армении – государства-члена ПАСЕ", - заявил Геворкян.
Он напомнил, что в сентябре  года Азербайджан начал войну для того, чтобы лишить армянский народ возможности жить на своей исторической земле.
"С применением беспилотников турецкого производства были убиты тысячи людей, разрушены больницы, школы и дома мирных жителей. Какое же разочарование пережили простые граждане Армении и Арцаха, когда так и не дождались от Совета Европы санкций", - сказал Геворкян.
Депутат НС Армении поинтересовался, знают его коллеги в Совете Европы о разворачивающейся в эти дни гуманитарной катастрофе в Арцахе.
Он заявил, уже больше недели население Арцаха вынуждено жить без газа и электричества, периодически ведется обстрел по населенным пунктам, а правительство Азербайджана последовательно призывает коренной народ покинуть свои дома, угрожая в противном случае реальными последствиями.
"Все это свидетельствует об этнической чистке и явном нарушении элементарных норм международного права. Сможет ли наша организация предотвратить новую трагедию в Нагорном Карабахе? Эти сомнения возникают с учетом того, что принятые в этом зале резолюции, искусственно обвиняя обе стороны в равной степени, легитимируют результаты развязанной Азербайджаном войны", - отметил Армен Геворкян.
По его словам, будучи представителем Армении, он прекрасно понимает трагедию любой войны и призывает к скорейшему миру в Украине.
"Независимо от того, насколько болезненной для нас – армян видится продолжающаяся катастрофа в Украине, дифференцированные подходы международных организаций для нас неприемлемы. Важность мира и защиты фундаментальных прав человека не может быть различной для малых и крупных государств. Нет хороших и плохих войн. Я действительно надеюсь, что страдания армянских, украинских и других детей в Европе не имеют геополитического происхождения", - заявил Армен Геворкян.
Он заявил о необходимости задуматься над тем, почему в Европе постоянно случаются войны.
"Чтобы не потерять свою историческую миссию, мы должны подумать над тем, почему после распада Советского Союза мы не смогли создать более сплоченную Большую европейскую семью без конфликтов", - сказал член армянской делегации.