Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է . ռուսական կողմում կա մոտ 274 բեռնատար ավտոմեքենա 03/14/2022 10:04 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից դեպի Ամբերդ ամրոց, Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները։
Վարդենյաց լեռնանցքը և Բերդ-Ճամբարակ ավտոճանապարհը փակ են բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար:
Դիլիջանի ոլորանները փակ է բեռնատարների համար, դժվարանցանելի՝ մյուս տրանսպորտային միջոցների համար։
Սյունիքի մարզի Տաթևի (բեռնատարների համար), Լոռու մարզի Սպիտակի ոլորանները, Սարավան-«Զանգեր» հատվածը, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ (կցորդիչով բեռնատարների համար), Լոռու մարզի Ստեփանավան և Ալավերդի քաղաքների ավտոճանապարհները դժվարանցանելի են։
Սարավան-«Զանգեր» հատվածում (բուք, մառախուղ), Լոռու, Սյունիքի (բացառությամբ Սիսիան քաղաքի), Արարատի (բացառությամբ Արարատ քաղաքի) մարզերում, Կոտայքի մարզի Հրազդան, Չարենցավան, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի, Գավառ, Սևան քաղաքներում, Վայոց ձորի մարզի Ելփին գյուղում, Արագածոտնի մարզի Թալինի, Ապարանի, Արագածի տարածաշրջաններում տեղում է ձյուն:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար (ձնահյուսի վտանգի պատճառով): Ռուսական կողմում կա մոտ 274 բեռնատար ավտոմեքենա։

Движение по некоторым трассам в Армении перекрыто из-за непогоды, дорога через “Верхний Ларс” закрыта 03/14/2022 10:50 | Информационная платформа
Движение по некоторым трассам в Армении перекрыто, сообщает Министерство по чрезвычайным ситуациям республики, приводя данные на 14-ое марта.
Перевал Варденяц и трасса Берд-Чамбарак закрыты для всех видов транспорта.
Перекрыто также движение грузовиков через Дилижанские серпантины, проезд остальных видов транспорта затруднен.
Проезд затруднен также на Татевских поворотах (для грузовиков) в Сюникской области, на Спитакском перевале в Лорийской области, по участку Сараван-“Зангер”, на дорогах Джермука, а также в районе городов Степанаван и Алаверди в Лорийской области.
МЧС предупреждает о метели и тумане на участке Сараван-«Зангер». В Лорийской и Сюникской (за исключением города Сисиана) областях, в Араратской области (за исключением города Арарата), в городах Раздан, Чаренцаван Котайкской области, а также в городах Мартуни, Гавар, Севан Гегаркуникской области, в селе Елпин Вайоцдзорской области, а также в Талинском, Апаранском и Арагацском районах Арагацотнской области идет снег.
По данным департамента по чрезвычайным ситуациям МВД Грузии и Центра кризисного управления МЧС России по Северной Осетии, трасса Степанцминда-Ларс закрыта для всех видов автотранспорта из-за угрозы схода лавины. На российской стороне застряли 274 фуры.