Ռուս խաղաղապահները ադրբեջանցիներից պահանջել են կատարել եռակողմ համաձայնագրի պահանջները. Բարձրախոսով հնչեցվել են համաձայնագրի դրույթները (տեսանյութ) 03/14/2022 15:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Թաղավարդ գյուղում այսօր բարձրախոսով հնչեցվել է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրի դրույթները։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Թաղավարդի բնակիչ, ավագանու անդամ Ռուդիկ Բադասյանը, պատերազմից հետո սա առաջին անգամն էր, որ, ըստ էության, ադրբեջանական զինծառայողներին խաղաղապահներն այդ ձևով հասկացնում են, որ պետք է կատարեն 2020թ․ նոյեմբերին իրենց իսկ ստանձնած պարտավորությունները։
«Հասկանալի է, որ այդ հիշեցումն ուղղված է ադրբեջանական կողմին, քանի որ հենց նրանք են պարբերաբար խախտում կրակի դադարեցման ռեժիմը։ Ադրբեջանական դիրքերից քանի-քանի անգամ կրակ են բացել գյուղի ուղղությամբ»,-ասաց Բադասյանը։
Արցախի մեծ մասը բռնազավթած և հիմնականում հայկական գյուղերի տարածքում կամ հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանցի զինծառայողները հատկապես վերջին շրջանում հաճախակի են սկսել կրակ բացել հայկական գյուղերի ուղղությամբ։

Российские миротворцы потребовали от азербайджанцев выполнять положения трехстороннего заявления(ВИДЕО) 03/14/2022   15:29  |  Лента новостей
В селе Тагавард Мартунинского района Республики Арцах сегодня по громкоговорителю были озвучены положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Как сообщил в беседе с “ФактИнфо” житель Тагаварда, член Совета старейшин Рудик Бадасян, это первый после войны случай, когда миротворцы, по сути,  тем самым дают азербайджанским военнослужащим понять, что они должны выполнять взятые ими на себя в ноябре 2020 года обязательства.
“Понятно, что данное напоминание адресовано азербайджанской стороне, поскольку именно они регулярно нарушают режим прекращения огня. С азербайджанских позиций несколько раз велся огонь по селам”, - сказал Бадасян.
Оккупировавшие большую часть Арцаха и разместившиеся в основном на территории армянских сел или вблизи них азербайджанские военнослужащие особенно в последний период часто открывают огонь по армянским селам.