Արարատ Միրզոյանը Լավրովին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների և սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը 03/10/2022   23:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 10-ին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են հայ-ռուսական  համագործակցության հարուստ օրակարգին, քննարկել դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը վերաբերող  հարցեր։ Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության մակարդակի, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում շփումների ակտիվության կապակցությամբ։
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և միջազգային այլ հարթակներում փոխգործակցության սերտացման և արդյունավետության բարձրացման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայատարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության  մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման խաղաղ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների և սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ կարևորելով լարվածության թուլացման և միջադեպերի կանխման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին:
20:29 10/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնթալիայում հանդիպել են Միրզոյանն ու Լավրովը (տեսանյութ)
16:44 10/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 10-12-ը Արարատ Միրզոյանը կմեկնի Անթալիա
13:38 09/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան գոհունակությամբ է ընդունել Միրզոյանի՝ Անթալիայի ֆորումին մասնակցելու որոշումը

Мирзоян проинформировал Лаврова о ситуации в Арцахе, создавшейся из-за продолжающихся провокаций Баку 03/11/2022   09:25  |  Лента новостей
В рамках Анталийского дипломатического форума в четверг в Турции 10 марта состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с главой МИД России Сергеем Лавровым.
“Мы с вами давно не виделись, много чего накопилось, надо пройтись и по пунктам двусторонней повестки. И еще есть вновь возникшие проблемы. Надо обсудить, посоветоваться”, - заявил Арарат Мирзоян.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи Мирзоян и Лавров коснулись насыщенной повестки армяно-российского сотрудничества, обсудил вопросы, касающиеся  дальнейшего укрепления союзнических отношений. Собеседники выразили удовлетворение уровнем политического диалога между двумя странами, активностью контактов на высоком и высшем уровнях.
Главы МИД Армении и России подробно обменялись мнениями относительно углубления и повышения эффективности взаимодействия в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и на других международных площадках.
Мирзоян и Лавров коснулись хода реализации договоренностей, достигнутых в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Отмечена  важность полноценного возобновления мирных переговоров по всеобъемлющему и долгосрочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Глава МИД Армении проинформировал своего коллегу о ситуации, создавшейся в результате продолжающихся провокационных действий и регулярных нарушений азербайджанскими ВС режима прекращения огня в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе, придав важность реализации необходимых шагов для снижения напряженности и предотвращения инцидентов.
Стороны коснулись также процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
17:18 31/08/2021  |  Лента новостейНикакие переговоры по мирному договору с Азербайджаном не ведутся - Мирзоян
16:58 31/08/2021  |  Лента новостейРоссия призывает Азербайджан освободить всех армянских военнопленных без каких-либо условий - Лавров