Մեծ ցավ ապրեցի՝ լսելով Ալվարդ Պետրոսյանի մահվան գույժը.ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել 03/11/2022   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ, գրող, հրապարակախոս Ալվարդ Պետրոսյանի մահվան կապակցությամբ.
«Մեծ ցավ ապրեցի՝ լսելով Ալվարդ Պետրոսյանի մահվան գույժը: Մեզնից հեռացավ ժամանակակից հայ արձակի ինքնատիպ դեմքերից մեկը, ով իր ողջ կյանքի ընթացքում երբեք չդավաճանեց ազնիվ ու ճշմարիտ մտավորականի տեսակին, մինչև վերջին պահը ապրեց հարազատ ժողովրդի և պետության հանդեպ անսահման սիրով ու հավատով՝ ցավը սրտում հետևելով իր պաշտելի Հայաստանի ու Արցախի շուրջ վերջին տարիներին տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձություններին:
Ալվարդը իր հետ տարավ մեր ժողովրդի պայքարի, փառապանծ հաղթանակների ու դառը պարտությունների մի ողջ ժամանակաշրջանի անգնահատելի հիշողություններ, որոնք հաճախ դարձել են նրա հրապարակախոսական հոդվածների ու հարցազրույցների թեման:
Ալվարդ Պետրոսյանի հասարակական-քաղաքական գործունեությունը ևս անվերջ պայքար էր հանուն ճշմարտության, գեղեցիկի ու ազնիվի և ընդդեմ արգահատելի, գռեհիկ երևույթների ու դրանց կրողների:
Ժամանակակիցների հիշողության մեջ Ալվարդ Պետրոսյանը կմնա մարդկային բարձր որակներով և առաքինի կեցվածքով արդարամիտ ու շիտակ մտավորական, իսկ ապագա սերունդները նրան կճանաչեն որպես հրաշալի գրող, հայրենիքի հոգսերով մշտապես ապրող հասարակական-քաղաքական գործիչ, իր ժամանակաշրջանի անխոնջ ու անաչառ տարեգիր:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում անվանի մտավորականի հարազատներին, մերձավորներին, գրչակիցներին և ընթերցողներին:
Հանգչիր խաղաղությամբ, իմ լավ բարեկամ:
Թող այսուհետ լույսերի մեջ ապրի քո ազնիվ հոգին»,- ասված է նախագահ Սարգսյանի ցավակցական ուղերձում:
13:43 11/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վաստակավոր գործիչ Ալվարդ Պետրոսյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա այսօր
21:12 04/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարված չէ և չի կարող հայտարարվել. ՀՀ Գլխավոր դատախազության պատասխանը․ 168.am
19:25 27/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս-ուկրաինական իրավիճակի հետ կապված Սերժ Սարգսյանը որևէ պարզաբանում ու մեկնաբանություն չի տվել․ Արտակ Զաքարյան
20:44 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ Ադրբեջանի հայտարարած հետախուզումը դադարեցնելու հարցով դատախազությունն անհրաժեշտ քայլեր է ձեռնարկել
18:15 21/02/2022  |  ՄեկնաբանությունԽնդրում եմ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին զգուշ լինել. իր շահերից ելնելով կարող է ձեզ արտահանձնի իր «գրագետ և կառուցողական» եղբորը. Արթուր Թովմասյան
15:42 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանին ալիևյան ռեժիմի կողմից մեղադրանք առաջադրելն ինքնին զավեշտ է, իսկ ներկայացված մեղադրանքները՝ ցինիկ. ՀՀ 3-րդ նախագահի գրասենյակ
14:54 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը հետապնդվում են Ալիեւի ու Նիկոլի կողմից. Լեւոն Քոչարյան

Покойся с миром, мой добрый друг: Серж Саргсян выразил соболезнования в связи с кончиной Алвард Петросян 03/11/2022   14:07  |  Лента новостей
Третий президент РА Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной заслуженного деятеля культуры Республики Армения, писателя и публициста Алвард Петросян. В телеграмме говорится:
«Я испытал огромную боль, услышав весть о кончине Алвард Петросян. Нас покинула одна из самобытных личностей современной армянской прозы, которая  в течение всей своей жизни никогда не предавала образ честного и праведного интеллигента, до последнего момента жила с безграничной верой и любовью к родному народу и государству, с болью в сердце наблюдая за трагическими событиями, происходящими в последние годы вокруг почитаемых ею Армении и Арцаха. Алвард унесла с собой бесценные воспоминания о целой эпохе борьбы нашего народа, его славных побед и горьких поражений, которые часто становились темой её публицистических статей и интервью.
Общественно-политическая деятельность Алвард Петросян также была бесконечной борьбой во имя правды, прекрасного и честного, против тлетворных, вульгарных явлений и их носителей.
В памяти современников Алвард Петросян останется как добродетельный, наделённый высокими человеческими качествами, справедливый и прямой интеллигент, а будущим поколениям она будет известна как чудесный писатель, постоянно живущий заботами Родины общественно-политический деятель, неустанный и беспристрастный летописец своей эпохи.
Выражаю глубокие соболезнования родным и близким выдающейся личности, её товарищам по перу и читателям.
Покойся с миром, мой добрый друг. Пусть отныне во свете живёт твоя праведная душа», - сказано в телеграмме соболезнования президента Саргсяна.