Խրամորթից ժամանակավորապես դուրս են եկել մանկահասակ երեխաները՝ մայրերի հետ, խաղաղապահները հենակետ են տեղակայել. Ասկերանի վարչակազմի ղեկավար 03/10/2022   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տարհանում պաշտոնապես չի հայտարարվել ու չի կազմակերպվել, ուղղակի մանկահասակ երեխաները՝ մայրերի հետ դուրս են եկել, բայց սեփական նախաձեռնությամբ, մյուսները գյուղում են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանը։
«Գիշերվա ընթացքում լարվածությունը մեծ է եղել հատկապես Խրամորթ և Խնաբադ գյուղերի միջև ընկած հատվածում․ ադրբեջանցիները կիրառել են հիմնականում ականանետ»,-նշեց Ապրեսյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ գիշերվանից ռուս խաղաղապահների երկու հենակետ տեղակայվել է Խրամորթում։ «Առաջին իսկ ահազանգից խաղաղապահները ժամանել են։ Խրամորթում են եղել ամբողջ գիշերը, հիմա էլ այնտեղ են։ Գյուղում խաղաղապահների տեղակայման շուրջ բանակցություններ ընթանում էին նախքան այս դեպքերը, և երեկվանից արդեն մեկ՝ մշտական, մեկ շարժական հենակետ տեղակայված է Խրամորթում»։
Ապրեսյանի խոսքով՝ խուճապ չկա գյուղում․ թե՛ տղամարդիկ, թե՛ կանայք հաստատակամ են, գյուղից դուրս գալու ադրբեջանցի զինծառայողների բարձրախոսային «կոչերին» ուշադրություն չեն դարձնում։

Глава администрации Аскеранского района рассказал об обстановке в Храморте после вчерашней азербайджанской провокации 03/10/2022   12:11  |  Лента новостей
Никакой эвакуации не объявлялось и не проводилось, сообщил в беседе с "ФактИнфо" глава администрации Аскеранского района Гамлет Апресян. Он пояснил, что село покинули женщины с малолетними детьми, но по собственной инициативе, остальные остались там.
Особенно напряженной была обстановка  на участке между селами Храморт и Хнапат Аскеранского района. "Азербайджанцы в основном применяли миномет”, - рассказал Апресян.
По его словам, с ночи в Храморте были установлены два поста российских миротворцев. “Миротворцы прибыли по первому же вызову. Они оставались в Храморте всю ночь, они и сейчас там. В селе до этих инцидентов велись переговоры по поводу размещения миротворцев, и уже со вчерашнего дня  в Храморте на постоянной основе размещен один мобильный пост”, - заявил он.
По словам Апресяна, паники в селе нет: и мужчины, и женщины полны решимости, никто не обращает на передаваемые через громкоговоритель “призывы” азербайджанских военнослужащих покинуть село.