Խրամորթում մեկ քաղաքացիական անձ վիրավոր է, հակառակորդը գյուղի ուղղությամբ կուտակել է ծանր տեխնիկա․ ՄԻՊ 03/10/2022 11:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Գլխավոր դատախազի հետ կապի մեջ եմ։ Երեկ օրվա ընթացքում ինտենսիվ կրակոցներ են եղել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի, Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Խնուշինակ գյուղերի ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը.
« Խրամոթի ուղղությամբ օրվա ընթացքում կրակոցներն ուղեկցվել են բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելու հանցավոր գործողություններով. բնակչությանը՝ գյուղը լքելու մասին բարձրախոսով հայերեն լեզվով «նախազգուշացումներ» անելով։
Խաղաղ բնակչության նկատմամբ այս հանցավոր ոտնձգությունը գիշերվա ընթացքում սաստկացել է Խրամոթ գյուղի ուղղությամբ, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը կիրառել են նաև ականանետեր։ Մեկ քաղաքացիական անձ վիրավոր է։ Հակառակորդը գյուղի ուղղությամբ ցուցադրաբար կուտակել է նաև ծանր տեխնիկա (տանկեր)։ Բնակչության ապահովության համար գիշերը կանայք և երեխաները տարհանվել են առավել ապահով վայր, սակայն ըստ գործընկերներիս տեղեկությունների, բնակիչներն առավոտյան վերադարձել են գյուղ։
Սա ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից շարունակվող հանցավոր քաղաքականություն է՝ միտված իրենց բնօրրանում ապրող մարդկանց կյանքն ու անվտանգությունը ոտնձգելուն, նրանց ահաբեկելուն և մշտական տագնապի մեջ պահելուն։ Ակնհայտ է նաև, որ նման գործողությունների վերջնանպատակը բնակավայրերը հայաթափելն ու դատարկելն է իր բնիկ ժողովրդից, ինչն Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայատյացության ու էթնիկ ատելության քաղաքականության դրսևորում է։
Մյուս կողմից, սա ադրբեջանական պետության կողմից անպատասխանատու վարքագիծ է, որը միտված է ռուսական խաղաղապահ առաքելության հեղինակության վնասմանն ու խաղաղ կյանքի ապահովման ուղղությամբ գործադրվող հսկայական ջանքերի նսեմացմանը։
Այս մասին տեղեկություններն այսօր կուղարկեմ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին ու դեսպանությունների»,-գրել է նա:

В Арцахе ранен мирный житель, Азербайджан стянул тяжелую технику - омбудсмен Армении 03/10/2022   11:29  |  Лента новостей
Защитник прав человека Армении Криситне Григорян сообщила, что находится на постоянной связи с омбудсменом и генеральным прокурором Арцаха. Накануне в течение дня велся интенсивный обстрел села Храморт Аскеранского района, а также сел Кармир Шука и Хнушинак Мартунинского района Арцаха.
“Обстрел Храморта сопровождался преступными действиями по оказанию психологического давления на население, в частности, озвучиваемыми на армянском языке через громкоговоритель “предупреждениями” покинуть село. Это преступное посягательство на мирное население в течение ночи усилилось в направлении села Храморт, где азербайджанские вооруженные силы применили также минометы. Один мирный житель ранен”, - написала Григорян.
Она также сообщила, что противник демонстративно стянул к селу и тяжелую технику(танки).
“По соображениям безопасности ночью женщины и дети были эвакуированы в более безопасное место, однако, согласно имеющимся у моих коллег сведениям, жители утром вернулись в поселок”, - проинформировала омбудсмен.
Это, как отметила Григорян,  продолжающаяся преступная политика азербайджанского руководства, целью которой является посягательство на жизнь и безопасность проживающих на своей земле людей, их террор и  на то, чтобы держать их постоянно в состоянии тревоги.
“Также очевидно, что конечная цель подобных действий – деарменизация населенных пунктов, изгнание оттуда его коренного населения, что является проявлением продолжающейся политики армянофобии и этнической ненависти, проводимой Азербайджаном”, - отметила Григорян.
С другой стороны, как указала она, это безответственное поведение азербайджанского государства, которое нацелено на дискредитацию миротворческой миссии и подрыв прилагаемых армянской стороной усилий по обеспечению мирной жизни.
Григорян сообщила, что соответствующая информация будет направлена международным организациям и  посольствам.