Տեղեկությունները, թե Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն իր ուժերի մի մասը դուրս է բերում Ուկրաինա տեղափոխելու նպատակով, չի համապատասխանում իրականությանը. ԱՀ ԱԽ 03/10/2022 13:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական տեղեկատվական հարթակներում տարածվող տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն իր ուժերի մի մասը դուրս է բերում Ուկրաինա տեղափոխելու նպատակով, չի համապատասխանում իրականությանը: Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների: Այս մասին հայտնում է Արցախի Անվտանգության Խորհուրդը։
«Վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի ակտիվ ագրեսիվ պահվածքը դրսևորվել է ԱՀ Պաշտպանության բանակի՝ տարբեր բնակավայրերին կից տեղակայված դիրքերի հրաձգային զինատեսակներով գնդակոծություններով։
Այդօրինակ զինված սադրանքներին արդեն ավելացել է նաև ականանետերի կիրառումը։
Շեշտում ենք, որ հրադադարի խախտման թշնամական գործողությունների թիրախ է ընտրված խաղաղ բնակչությունը՝ նպատակ ունենալով առաջացնել խուճապ։
Սադրանքների հետագա զարգացումները կասեցնելու նպատակով Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը համագործակցում է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի միջոցներ՝ հակառակորդին ստիպելու հավատարիմ մնալ կրակի դադարեցման պայմանավորվածություններին։
Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանական տեղեկատվական հարթակներում տարածվող տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն իր ուժերի մի մասը դուրս է բերում Ուկրաինա տեղափոխելու նպատակով, չի համապատասխանում իրականությանը: Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը՝ համաձայն
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների:
Հորդորում ենք բնակչությանը՝ զերծ մնալ խուճապային տրամադրություններից։ Իրավիճակը լիարժեք վերահսկվում է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից»,- նշված է ԱՀ ԱԽ տարածած հաղորդագրությունում։

В Степанакерте опровергли сообщения Баку о выводе части миротворческих сил из Арцаха для переброски на Украину 03/10/2022 13:39 | Лента новостей
Совет безопасности Республики Арцах опроверг муссируемые в азербайджанских СМИ слухи о выводе части миротворческих сил из Арцаха.
"В последние дни противник активно проявляет агрессивное поведение на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения, обстреливая из стрелкового оружия позиции Армии обороны Арцаха, расположенные вблизи различных населенных пунктов. К подобного рода провокациям прибавилось также применение минометов", - говорится в заявлении Совбеза.
В Совбезе Арцага подчеркнули, что враг выбрал мишенью мирное население с целью посеять панику.
В ведомстве отметили, что с целью пресечения дальнейшего развития провокаций аппарат Совета безопасности Республики Арцах сотрудничает с российскими миротворческими войсками, дислоцированными в Арцахе.
“Принимаются срочные меры по принуждению противника к соблюдению договоренностей о прекращении огня. В то же время распространяемая на азербайджанских медиаплатформах информация о том, что российские миротворческие силы выводят часть своих сил из Арцаха для переброски на Украину, не соответствует действительности. Дислоцированный в Арцахе миротворческий контингент продолжает осуществлять свою миссию в соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года”, - говорится в заявлении.
В ведомстве призвали население воздерживаться от панических настроений. “Ситуация полностью контролируется властями Республики Арцах и российскими миротворческим контингентом РФ”, - отмечается в заявлении.